Tylko masowy odstrzał dzików w całym kraju może zatrzymać ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2017,11:00 Aktualizacja: 22-06-2017,11:30
A A A

W związku z potwierdzeniem kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckie Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej apeluje do rządu o podjęcie pilnych działań.

W ocenie samorządu rolniczego, należy jak najszybciej ograniczyć populację dzików, które są "głównymi nosicielami choroby".

ASF, wirus ASF, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 37 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w województwie lubelskim.    Wirus ASF...
"Gęstość populacji dzika powinna wynosić 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy lasów. Istotne jest, by dotyczyło to również parków narodowych na terenie całego kraju. Istniejąca populację dzików należy bowiem dostosować do obszaru jego bytowania i naturalnej bazy pokarmowej, czyli lasu. To właśnie obszary chronione są ostoją dzików i słabym punktem działań podejmowanych w walce z wirusem" - informuje Podlaska Izba Rolnicza.

Sytuacja jest bardzo poważna. W ocenie podlaskich rolników, kolejne przypadki ASF wśród trzody chlewnej pokazują, że "mimo prowadzonych działań, wirusa nie udaje się zatrzymać".

"Jeżeli więc ta walka ma być skuteczna, to nie można prowadzonych działań stosować wybiórczo. Należy objąć nimi całe terytorium kraju. Tylko wtedy przyniesie to zamierzone efekty. Dlatego też żądamy konkretnych działań na miarę stanu wyjątkowego" - czytamy w dokumencie, który podpisał prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA