Ognisko ASF nr 37 potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-06-2017,16:25 Aktualizacja: 21-06-2017,16:59
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w województwie lubelskim. 
 
Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie, w którym utrzymywano dwie świnie. Znajduje się ono w gminie Zalesie, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
 
W gospodarstwie, w którym wyznaczono trzydzieste siódme ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
 
ASF, eksport wieprzowiny, trzoda chlewna,

ASF blokuje eksport polskiej wieprzowiny

Afrykański pomór świń po ośmiu miesiącach przerwy znów wykryto w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W tym miesiącu w kraju stwierdzono kolejnych jedenaście ognisk wirusa ASF, co w rezultacie blokuje eksport wieprzowiny na...
 
Nowe ognisko choroby stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 20 czerwca 2017 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Od początku występowania ASF w Polsce to trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych i czternaste w bieżącym roku.
 
Wiadomo, że z wirusem ASF można walczyć poprzez spełnienie dwóch kluczowych elementów: ograniczenie populacji dzików oraz wprowadzenie zasad bioasekuracji wśród producentów trzody chlewnej. 
 
”Niestety w ciągu ponad trzech ostatnich lat żadnego z tych celów nie udało się osiągnąć. Dowodem na to są coraz częstsze przypadki choroby u dzików oraz kolejne ogniska ASF u świń” - czytamy na stronie internetowej Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej
 
Zdaniem specjalistów bez znacznego rozrzedzenia populacji dzików w strefach ASF i zabezpieczenia trzody chlewnej przed wirusem w chlewniach nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tą chorobą. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA