Tuczników jest mało, więc ich cena rośnie
Początek okresu wakacyjnego, podobnie jak w ubiegłych latach, przyniósł wzrost konsumpcji. W tym samym czasie obniżyła się podaż żywca wieprzowego z uwagi na wysokie temperatury, które wpływają na niższe dobowe przyrosty masy ciała zwierząt.
Popyt na tuczniki rośnie zarówno na południu Europy, jak i w krajach położonych w centrum kontynentu.
"Handlowcy notują wzrost sprzedaży produktów wieprzowych na unijnym rynku, a ubojnie z coraz większym trudem pokrywają zapotrzebowanie na surowiec. Eksporterzy również podkreślają większe zainteresowanie unijną wieprzowiną ze strony państw azjatyckich. W rezultacie cena skupu tuczników rośnie" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Hodowcy świń czują się oszukani przez ministerstwo
Tuczniki w notowaniach ISN (wbc), jak podaje POLPIG, o 4 centy podrożały w Irlandii, o 2 centy w Hiszpanii oraz o 1 cent w Belgii. Ceny bez zmian pozostały w Danii i Francji.
Notowania na VEZG po 6 tygodniach stagnacji w końcu wzrosły. W minioną środę 22 czerwca cena została ustalona na poziomie 1,85 euro za kg wbc czyli na poziomie o 5 centów wyższym niż poprzednio. W przeliczeniu na polską walutę jest to 8,62 zł za kg.
Ubojnie na rynku krajowym, jak podaje POLPIG, zaczynają gorączkowo poszukiwać surowca, co przynosi wzrost ceny skupu.
Cena tuczników w Polsce średnio w klasie E wynosi obecnie 8,60 zł za kg co oznacza wzrost o 20 groszy tydzień do tygodnia.
- Jak widać ceny w Polsce są nadal wyższe niż w Niemczech, co wynika z niezwykle niskiej podaży świń na rynku i ogromnych kosztów transportu, które utrudniają import półtusz. Cóż się dziwić, skoro według różnych informacji, od początku roku codziennie ubywało około ćwierć tysięca chlewni - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń w cyklu zamkniętym i rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS i dodaje:
Spadek pogłowia świń w Niemczech sięga niemal 10%
- Obawiam się, że obecna podwyżka nie poprawi tego trendu i nadal spadek będzie się powiększał
Czy podwyżki cen skupu świń będę kontynuowane w kolejnych tygodniach?
- Sonduję, że podwyżki jeszcze nastąpią. Wynika to z kryzysu w produkcji świń w całej UE. Nie tylko Polska i Niemcy borykają się z załamaniem opłacalności. Podobnie jest w wielu innych krajach Europy - zaznacza Bartosz Czarniak.
KZP-PTCH POLPIG podkreśla z kolei, że ograniczona podaż powinna przynieść dalsze wzrosty cen skupu żywca, co będzie odczuwalne dla konsumentów. Sytuacja ta znajdzie bowiem odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów wieprzowych na sklepowych półkach.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERU