Tuczniki w dół o kolejne 20 groszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-05-2015,13:30 Aktualizacja: 08-05-2015,13:44
A A A

19 tydzień 2015 r. przyniósł dalsze spadki cen skupu tuczników w naszym kraju. Z kolei w Danii i Niemczech utrzymują się one na podobnym poziomie do poprzedniego.

Mimo utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie liczby ubojów zbyt duża podaż żywca na rynku wpłynęła na kolejne obniżki cen tuczników, tym razem średnio o 20 groszy. Zdaniem eksportów z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej przewidywania na maj były zupełnie inne.

- Trudno wytłumaczyć dlaczego obserwujemy tak dużą nadwyżkę podaży żywca w stosunku do popytu. Waga ubojowa jest utrzymywana na stałym poziomie, więc nie mamy do czynienia z masowych wypychaniem tuczników z budynków do sprzedaży. Wszyscy liczyli na odwrócenie trendu spadkowego w maju, gdyż jest to sezonowy okres wzrostu cen. Tymczasem na rynku obserwujemy odwrotną sytuację - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej KZP-PTCh

Ceny tuczników spadły o 10-20 groszy

Spadkowy trend skupu trzody chlewnej utrzymuje się już drugi tydzień. Producenci tuczników widząc pogarszającą się cenę postanowili sprzedawać jak najwięcej zwierząt, aby nie stracić na kolejnych obniżkach. W rezultacie zakłady mięsne...

W transakcjach przeprowadzonych przez członków KZP-PTCH w stosunku do ubiegłego tygodnia cena żywca spadła o kolejne 19 groszy i wyniosła 4,37 zł/kg. W poprzednim tygodniu wynosiła ona 4,56 zł/kg, a według notowań ministerstwa rolnictwa 5,68 zł/kg wbc.

Z kolei średnia cena miesięczna w kwietniu wyniosła 4,61 zł/kg i była o 1 grosz wyższa od średniej z marca br.

Mimo stabilizacji w Niemczech unijny rynek jest wciąż niepewny i w wielu krajach obniżono ceny. Wszystko zaczęło się w ubiegłym tygodniu za naszą zachodnią granicą, gdzie wskutek presji zakładów przetwórczych spadły one o 7 centów za kilogram w klasie WBC.

W efekcie producenci z takich krajów jak Holandia, Austria czy Belgia również otrzymywali mniej za sprzedane tuczniki. W Hiszpanii zmiany cen były minimalne, a Dania utrzymała je na poziomie z poprzedniego tygodnia.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA