Tuczniki tańsze o złotówkę! To reakcja na ASF
Rynek trzody chlewnej w Niemczech po oficjalnym potwierdzeniu przez ministra rolnictwa Julię Klöckner wystąpienia pierwszego przypadku ASF zareagował tak, jak obawiali się hodowcy.
Cena tuczników notowana na dużej giełdzie VEZG zmalała aż o 20 centów do poziomu 1,27 euro za kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to ok. 5,65 zł za kg.
Tuczniki w notowaniach w środę 9 września kosztowały jeszcze 1,47 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na złotówki stanowiło około 6,54 zł za kg.
- Tuczniki w Niemczech kosztują 1,27 euro za kg wbc
- Zakłady mięsne w Niemczech skorygowały cenę o 20 centów w dół
- Chiny wstrzymały import niemieckiej wieprzowiny
- Cena tuczników w UE wskutek wykrycia ASF w Niemczech może znacząco zmaleć
- Do Polski może trafić bardzo dużo niemieckiej wieprzowiny
ASF w Niemczech to wielka niepewność na rynku wieprzowiny
Chiny muszą uzupełnić braki
Cena tuczników natychmiast drastycznie zmalała wskutek wprowadzenia przez Chiny oraz Koreę Południową zakazu importu wieprzowiny z Niemiec.
Niemcy są drugim po Hiszpanii unijnym dostawcą wieprzowiny do Chin. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Państwo Środka kupiło od tamtejszych dostawców 380 tys. ton produktów wieprzowych. To wzrost aż o 65% rok do roku.
"Wstrzymanie eksportu do Chin oznacza, że miesięcznie ponad 60 tys. ton wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym powodując presję na ceny skupu świń w całej Unii Europejskiej" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Chiny wstrzymując import wieprzowiny z Niemiec z pewnością pogłębią deficyt tego mięsa na krajowym rynku. W związku z tym tamtejsze władze będą musiały bardzo szybko zrekompensować sobie te braki.
Eksport wieprzowiny do Chin prawdopodobnie znacząco wzrośnie w takich krajach jak Hiszpania, która w I półroczu 2020 r. sprzedała tam aż 518 tys. ton tego mięsa tj. aż o 110% więcej niż rok temu, ale także USA oraz Brazylia.
Cena świń zdecydowanie niższa niż przed rokiem
Polska w trudnej sytuacji
Niemcy są największym odbiorcą polskiej wieprzowiny. Dostarczamy tam 13,4% wszystkich wywożonych z kraju produktów wieprzowych.
W związku z zablokowaniem importu niemieckiej wieprzowiny przez Chiny, polscy eksporterzy mogą mieć bardzo duży problem z utrzymaniem dotychczasowego poziomu wywozu towarów.
Kolejnym problemem wydaje się być spodziewany masowy napływ niemieckiej wieprzowiny do Polski. Ten proceder z pewnością wpłynie na znaczące spadki cen skupu świń na krajowym rynku.
"Wchodzimy w okres głębokiego kryzysu na rynku wieprzowiny, który można będzie ograniczyć poprzez działania dyplomatyczne w krajach azjatyckich oraz interwencję na unijnym rynku wieprzowiny" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ