Tuczniki są droższe. Dlaczego ich ceny poszły w górę?
Cena tuczników w notowaniach Niemieckiego Zrzeszenia Producentów Żywca i Mięsa VEZG z 19 maja znacząco wzrosła. Została ona ustalona na poziomie 1,54 euro za kg wagi bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę zwierzęta te kosztują 6,98 zł za kg wbc.
Cena tuczników tym samym osiągnęła najwyższy poziom od 10 miesięcy. Ostatni raz takie stawki niemieckie zakłady ubojowe płaciły na początku lipca 2020 roku.
- Cena tuczników w Niemczech wzrosła do 1,54 euro za kg wagi bitej ciepłej
- Tuczniki w Niemczech są najdroższe od 10 miesięcy
- Tuczniki drożeją również w Polsce
- Za wzrost cen odpowiada głównie mniejsza podaż żywca na rynku
- Wysokie ceny pasz mocno ograniczają hodowcom opłacalność produkcji
Duży wzrost ceny tuczników w Niemczech!
Spodziewane, ale spóźnione podwyżki
- Spodziewaliśmy się, że wzrost cen w Niemczech, a w konsekwencji również w Polsce, nastąpi na początku maja wraz z długim weekendem. Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę, obostrzenia związane z Covid-19, które dopiero od drugiej połowy miesiąca zaczęły być znoszone, tak się nie stało. VEZG dopiero 19 maja wyraźnie ją podniosło - mówi w rozmowie z naszym portalem Aleksander Dargiewicz, Prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Ceny tuczników wzrosły również w Polsce
- Otrzymałem sygnały, że są regiony które płacą poubojowo około 7,40 zł w klasie E. To o 70 groszy więcej niż tydzień wcześniej. Ewidentnie świń na rynku brakuje, a kupujący są gotowi dobrze za nie płacić, żeby realizować zamówienia z odmrażanej gałęzi gospodarki jaką jest HoReCa - komentuje Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.
Dlaczego tuczniki są droższe?
Na wyższe notowania złożyło się kilka czynników. Pierwszym jest mniejsza podaż żywca wieprzowego, nie tylko w Polsce, ale także na ryku europejskim. W naszym kraju wynika ona z mniejszej liczby importowanych na początku roku warchlaków przeznaczonych do tuczu.
Wzrost cen duńskich warchlaków i tuczników
W wielu krajach stopniowo zdejmowane są obostrzenia związane z Covid-19. W tym kontekście szczególnie istotne jest ponowne otwarcie sektora HoReCa tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się wakacje, co z pewnością zwiększy popyt na wieprzowinę.
- Kolejnym czynnikiem jest rynek chiński, który pochłania obecnie rekordowe ilości wieprzowiny. My nie możemy tam bezpośrednio eksportować, ale sytuację tę wykorzystują takie kraje jak Hiszpania, Dania czy Niderlandy, zwalniając jednocześnie miejsce na to mięso na unijnym rynku. Z informacji, które do nas docierają wynika jednak, że druga połowa roku nie będzie już tak dobra pod tym względem - mówi Aleksander Dargiewicz.
Tuczniki będą jeszcze droższe?
Ceny tuczników w najbliższych miesiącach mogą się utrzymać na wysokim poziomie również z tego powodu, że wchodzimy w okres corocznych sezonowych wzrostów notowań związanych z wysokimi temperaturami i letnimi upałami. W tym czasie zazwyczaj obserwujemy mniejszą podaż żywca z uwagi m.in. na niższe dobowe przyrosty masy ciała zwierząt.
Fermy przemysłowe nas trują? Niekoniecznie
- Uważam, że podwyżki cen w najbliższych tygodniach będą kontynuowane. Co prawda nie spodziewam stawek przekraczających 2 euro za kg, ale z pewnością notowania tuczników pójdą jeszcze w górę. I być może wtedy spora część producentów w Polsce oraz w UE, zacznie zarabiać. Zacznie, ponieważ przy obecnych cenach pasz oraz prosiąt i warchlaków, dopiero przy tych stawkach za tuczniki wielu rolników wychodzi na zero lub osiąga zysk - mówi Dargiewicz.
Zboża są drogie i zdaniem ekspertów, nawet zbliżające się żniwa nie wpłyną na obniżki ich notowań.
- Świat, szczególnie Chiny, składają ogromne zamówienia na zboża i rzepak, co skutecznie podwyższa ich ceny. Wartość rzepaku winduje dodatkowo utrata dużej części zasiewów tej rośliny we Francji. Dlatego rolnicy produkujący w cyklu otwartym, którzy kupują warchlaki z zewnątrz, ostrożnie podchodzą do kolejnych wstawień, ponieważ mimo wysokich cen tuczników, nie mają gwarancji opłacalności - dodaje Bartosz Czarniak.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ