ASF - sam odstrzał dzików nie wystarczy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-10-2017,18:30 Aktualizacja: 11-10-2017,19:44
A A A
Odstrzał sanitarny dzików oraz eliminowanie produkcji świń w gospodarstwach nie przestrzegających zasad bioasekuracji w promieniu 3 km od ogniska jest w stanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
 
Afrykański pomór świń intensywnie szerzy się w naszym kraju. Świadczą o tym dwa kolejne ogniska nr 102 oraz 103 potwierdzone 10 października przez głównego lekarza weterynarii oraz nowe przypadki tej choroby potwierdzone w ubiegłym tygodniu.
 
Rolnicy domagają się odstrzelenia jak największej liczby dzików na wschód od Wisły, a rząd zapowiada, że problem zmniejszenia populacji dzików zostanie rozwiązany - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
tuczarnia pod kontrakt, trzoda chlewna,

Tuczarnia pod kontrakt z systemem zamgławiania

Tucz kontraktowy cieszy się dużą popularnością wśród polskich rolników. Zdecydował się na niego Marcin Goszka z Bratuszewa w woj. warmińsko-mazurskim, który 6 października zaprezentował nową tuczarnię.    Tuczarnia...
Eksperci z KZP-PTCH mają jednak wątpliwości, że tak się stanie, ponieważ ich zdaniem tak ważna sprawa nie powinna być powierzona myśliwym hobbystom.
 
Dodatkowo ich wątpliwości budzi opinia, że wystarczy odstrzelić dziki, aby pozbyć się wirusa ASF w Polsce. Przeczy to założeniom przyjętym w planie zwalczania ASF przez rząd, podpartymi opiniami ekspertów, którzy zalecali wybijanie świń w promieniu 3 km od ogniska oraz ustanawianiu strefy zagrożenia w promieniu 10 km od ogniska. 
 
Jednak wytyczne te nie zawsze są realizowane. Tak jak stało się to po wykryciu 90 ogniska. Zgodnie z przyjętym planem rządowym świnie w promieniu 3 km powinny zostać wybite. 
 
Jak zauważają eksperci takiej decyzji jednak nie podjęto. Trzy tygodnie później potwierdzono 98 ognisko w odległości około 1,5 km od ogniska nr 90, a dwa i trzy tygodnie później u sąsiadów pojawiły się ogniska nr 101 oraz 102. 
 
Nasuwa się przypuszczenie, że w tym przypadku to nie dziki były powodem wybuchu ognisk w tak bliskim sąsiedztwie.
 
Brak zdecydowanego odstrzału sanitarnego dzików oraz eliminowania produkcji świń w gospodarstwach nie przestrzegających zasad bioasekuracji w promieniu 3 km od ogniska sprawia, że wirus ASF nadal się rozprzestrzenia. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA