Szczepionką w ASF i... rozród dzików
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o intensyfikację prac nad preparowaniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Czy mogłaby ona także służyć... pozbawieniu samców dzików cech płciowych?
Samorząd rolniczy z tego województwa, które od kilku lat szczególnie odczuwa skutki choroby w sprawie przyśpieszenia prac nad szczepionką w krajowych instytutach naukowych występuje nie pierwszy raz.
ASF może przypłynąć w każdej chwili.W regionie dmuchają na zimne
W odpowiedzi na wniosek ze stycznia skierowany do Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego resort poinformował, że prace nad wynalezieniem szczepionki na ASF prowadzone są od dawna w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach (a także w USA, Hiszpanii czy Rosji).
LIR podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że badania nad takim preparatem wymagają czasu oraz ogromnych nakładów finansowych i konsolidacji działań.
"W związku z tym zwracamy się z wnioskiem o rozważenie możliwości przy okazji prowadzonych badań nad szczepionką w instytutach naukowo-badawczych ich dodatkowego ukierunkowania w zakresie spowodowania ograniczenia populacji dzików przez pozbawienie samców cech płciowych" - czytamy w stanowisku lubelskiej izby.
Opracowanie szczepionki (biopreparatu), która wyeliminuje aktywność seksualną samców dzika i pogorszy tym samym efektywność rozrodu tych zwierząt ma być dodatkowym skutecznym działaniem w zakresie zwalczania wirusa ASF.
"Oczywiście dostrzegamy problem jej zaaplikowania wyłącznie dzikom, jednak na przykładzie szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów takie rozwiązania są już stosowane w praktyce" - stwierdza LIR.
Rolniczy samorząd podważa natomiast zasadność ponoszenia dużych kosztów na badania padłych dzików ze stref zagrożenia ASF. Jego zdaniem zabite, bądź znalezione martwe osobniki powinny być utylizowane w wyznaczonych na terenie gmin miejscach bez konieczności ponoszenia kosztów przechowywania w chłodniach i późniejszych badań.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ