Świnie ze strefy ochronnej będą przerobione na konserwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-09-2016,7:00 Aktualizacja: 06-09-2016,7:31
A A A

Projekt specustawy przygotowany przez resort rolnictwa w związku z wystąpieniem ASF przewiduje wykup ze strefy ochronnej trzody chlewnej, która osiągnęła wagę ubojową i przerobienie jej na konserwy przeznaczone dla wojska i na cele charytatywne – informuje Polskie Radio.

Wirus ASF nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzi, ale mimo to do uboju mogą trafić jedynie zdrowe zwierzęta, które przejdą badania. Wykupione mięso zostanie przerobione na konserwy i trafi do wojska lub na cele charytatywne – tłumaczył na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

przemieszczanie świń, asf, strefy

Zasady przemieszczania żywych świń w poszczególnych strefach

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zwarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń...

Konserwy mogą być przeznaczone na cele charytatywne lub dla wojska, dlatego zakupy tych produktów mają być wyłączone z przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Podmioty, które będą skupowały świnie z terenów zagrożonych mają realizować między innymi zamówienia publiczne z przeznaczeniem dla instytucji charytatywnych.

Ustawa zakłada, że podmioty będą w takim wypadku postępować z wyłączeniem prawa zamówień publicznych, aby żywność można było kupić bez przetargów - podkreśla minister rolnictwa. Przewidywana jest również możliwość sprzedaży bezpośredniej.

Konserwy, które zostaną wyprodukowane z trzody chlewnej pochodzącej ze stref ochronnych, będą specjalnie oznakowane. Zdaniem ministra rolnictwa ich jakość będzie lepsza niż zwykłych konserw mięsnych. Jurgiel dodał, że będzie też możliwa rynkowa sprzedaż produktu, jeżeli firma, która go wytworzyła, znajdzie odbiorców.

afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, prokuratura

Pierwsze zarzuty za przenoszenie wirusa ASF

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w śledztwie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Jednej osobie zarzuciła transport świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Wobec...

 

W obszarze ochronnym znajduje się ok. 600 tys. sztuk trzody chlewnej, która ma być skupiona po cenie średniej rynkowej lub nieco niższej i może być przerobiona poza strefą ochronną.

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w trybie obiegowym do końca tego tygodnia, a w poniedziałek zajmie się nim Sejm.

Ministerstwo przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji.

Minister dodał, że resort przewiduje też rekompensaty za zaniechanie hodowli trzody chlewnej na 3 lata. Jeżeli w tym czasie nie zostanie wykryty na danym terenie wirus ASF, rolnicy będą mogli powrócić do produkcji.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA