Świnie lubią błoto

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,8:00 Aktualizacja: 25-08-2016,14:00
A A A

Trzoda chlewna nie ma gruczołów potowych i dlatego szuka innych sposobów chłodzenia i tarza się w błocie, tak uważano dotychczas. Według dr Marca Brackera z Wageningen Uniwersity nie chodzi o to, że świnie nurzają się w błocie, bo się nie pocą, ale nie pocą się, bo tak ukochały tarzanie i z tego powodu w toku ewolucji nie powstały u nich gruczoły potowe.

Badania holenderskich naukowców skupiły się na blisko spokrewnionych ze świniami gatunkach między innymi hipopotamach, które należą do podrzędu świniokształtnych.

stres cieplny, tucznik

Ograniczenie stresu cieplnego u tuczników

Wysoka temperatura w tuczarni powoduje między innymi utratę apetytu oraz ograniczenie pobrania paszy przez świnie. Prowadzi to do spadku przyrostów oraz wydłuża okres tuczu. Chcąc uniknąć skutków wysokiej temperatury należy pomyśleć o...

Zwrócili oni również uwagę, że turlanie się po ziemi u niektórych gatunków zwierząt jest związane ze znakowaniem terenu i ułatwia wybór partnerki.

Naukowcy doszli do wniosku, że kąpiel błotna u trzody chlewnej także może być ważna ze względu na reprodukcję. Dr Marc Bracker sądzi, że zachowanie to wyewoluowało u ich odległych przodków.

Jego zdaniem świnie nie wytworzyły funkcjonalnych gruczołów potowych jak inne ssaki kopytne, bo lubią tarzać się w błocie tak jak zwierzęta, z którymi są genetycznie powiązane np. hipopotamy – informuje BBC.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA