Stabilizacja na rynku trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-07-2015,10:00 Aktualizacja: 28-07-2015,11:06
A A A

Ceny skupu tuczników w Polsce oraz w wiodących krajach Wspólnoty utrzymują się na podobnym poziomie do poprzedniego tygodnia. Zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej kolejne dni mają przynieść dalszą stabilizację.

Jak wynika z obserwacji KZP-PTCh na krajowym rynku tuczników jest mniej zwierząt. Mimo to zaspokajają one potrzeby zakładów mięsnych, które w ostatnich dniach są nieco ograniczone. Wynikają one z zahamowania eksportu do Hongkongu. Ponadto wywóz mięsa do Afryki rośnie wolno co również nie pozwala rozładować zwiększonej podaży.

W związku z tym ceny skupu żywca w zakładach mięsnych w 30 tygodniu 2015 r. tj. do 20 do 26 lipca utrzymywały się na podobnym poziomie do poprzedniego. W transakcjach przeprowadzonych przez członków KZP-PTCh kg żywca kosztował 4,55 zł w porównaniu do 4,53 w poprzednim tygodniu. Z kolei według najnowszych notowań ministerstwa rolnictwa w 29 tygodniu 2015 r. zakłady mięsne płaciły 5,79 zł/kg wbc.

wieprzowina, rynek mięsa, trzoda chlewna

Wieprzowina coraz droższa. W czerwcu ceny poszły w górę

100 kilogramów mięsa klasy E kosztowało średnio we Wspólnocie 146,61 euro. To o 3,2 proc. więcej niż w maju, ale o 14,2 proc. mniej niż o tej porze przed rokiem. W czerwcu ceny najbardziej poszły w górę w Czechach (5,1 proc.),...

Nieco inna sytuacja miała miejsce w Unii Europejskiej. Według niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG ceny skupu zmalały tam o 2 centy do wielkości 1,40 Euro/kg wbc tj. ok. 5,75 zł/kg.

Co ciekawe inne kraje jak Hiszpania, Dania, Belgia, czy Austria tym razem nie podążyły za trendem niemieckim i nie zmieniły swoich cen skupu. Według duńskiego koncernu mięsnego Danish Crown wynosiły one 9,40 DKK/kg, tj. ok. 5,18 zł/kg, a holenderski zakład mięsny VION płacił w tym czasie 1,34 Euro/kg, czyli ok. 5,50 zł/kg. Natomiast we Francji w skutek żądań producentów wzrosły o 3,3 eurocenty.

Przez południe Europy przetoczyła się fala upałów, która ograniczyła liczbę ubijanych świń. Jednak tamtejsze kraje nadal są zaopatrzone w wystarczającą ilość produktów wieprzowych. Wzrost popytu nastąpi prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni i będzie związany z ruchem turystycznym.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA