Rozwiązano genetyczną zagadkę europejskich świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2019,15:50 Aktualizacja: 16-08-2019,16:07
A A A

Świnie zostały udomowione na Bliskim Wschodzie, jednak nie przypominają genetycznie tamtejszych dzików, ale europejskie. Na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences" naukowcy wyjaśniają, jak to się stało.

Badania archeologiczne dowodzą, że świnie zostały udomowione na Bliskim Wschodzie. Współczesne świnie powinny być zatem podobne genetycznie do bliskowschodnich dzików. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Genetycznie świnie bliższe są bowiem dzikom europejskim, nie zaś tym z Bliskiego Wschodu.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Wirus ASF aktywuje się sezonowo. Wciąż nie wiemy dlaczego

Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal od początku swojego występowania w Polsce aktywuje się sezonowo. W tym roku również obserwujemy wysyp nowych ognisk w okresie letnim. Ogniska afrykańskiego pomoru świń, zdaniem ekspertów,...
Tę zagadkę udało się rozwiązać naukowcom z dużego międzynarodowego zespołu, kierowanego przez badaczy z dwóch brytyjskich uczelni, Oxford University i Queen Mary University of London.

Zespół złożony z ponad setki naukowców badał DNA pobrane ze szkieletów ponad dwóch tys. świń, w tym ok. 60 ze stanowisk archeologicznych rozsianych na Bliskim Wschodzie z okresu ostatnich 10 tys. lat.

Z badań wynika, że pierwsze świnie, które przybyły do Europy wraz z rolnikami ok. osiem tys. lat temu, miały czysto bliskowschodni profil genetyczny. Jednak w trakcie kolejnych trzech tys. lat świnie krzyżowały się z europejskimi dzikami w tak dużym stopniu, że niemal zatraciły swoje genetyczne bliskowschodnie dziedzictwo.

Nie ma możliwości zwalczenia ASF bez zreformowania gospodarki łowieckiej

Rolnicze OPZZ chce, by państwo przejęło kontrolę nad gospodarską łowiecką w Polsce - mówił we wtorek szef tej organizacji Sławomir Izdebski. Jego zdaniem bez głębokiej reformy łowiectwa nie uda się zwalczyć afrykańskiego pomoru świń. Jak...

Jego część jednak przetrwała i ujawnia się m.in. w czarnym i czarno-białym umaszczeniu świń. Większa część bliskowschodnich genów pozostała w śródziemnomorskiej populacji świń, która mogła być lepiej izolowana od dzików.

Jak wyjaśnia prof. Greger Larson z Oxford University, ten przepływ genów świadczy o tym, że przez tysiąclecia hodowla świń w Europie miała charakter ekstensywny. Świnie przebywały w otwartym terenie, wchodząc w kontakt z dzikami.

Tysiące lat krzyżowania się w Europie doprowadziły do zmiany profilu genetycznego europejskich świń.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA