Wirus ASF aktywuje się sezonowo. Wciąż nie wiemy dlaczego
Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal od początku swojego występowania w Polsce aktywuje się sezonowo. W tym roku również obserwujemy wysyp nowych ognisk w okresie letnim.
Ogniska afrykańskiego pomoru świń, zdaniem ekspertów, pojawiają się latem głównie wskutek polowej aktywności rolników. Ma ona typowo sezonowy charakter.
Rolnicy wyjeżdżają jednak na pola począwszy od wczesnej wiosny, a w tym czasie zazwyczaj nie ma nowych ognisk ASF lub pojawia się ich stosunkowo mała liczba.
Wirus ASF w kolejnym europejskim państwie
"W 2019 roku fala zakażeń rozpoczęła się w drugiej połowie maja, czyli po okresie intensywnych prac polowych. Co prawda ognisk przybywa w okresie żniw, ale na jesieni przy zbiorach kukurydzy ich liczba spada. A przecież to kukurydzę dziki upodobały sobie najbardziej" czytamy w komunikacie wydanym przez Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Kukurydza już od wielu lat jest sezonowym siedliskiem dzików. W efekcie zbliżające się zbiory tej rośliny w Polsce powinny stanowić największe zagrożenie zawleczenia wirusa ASF do gospodarstw.
Jesień to również okres, który bardziej sprzyja przeżywalności wirusa z uwagi na występowanie niższych temperatury niż latem.
ASF w kolejnym gospodarstwie. 39. ognisko choroby potwierdzone
Wirus ASF powinien więc stanowić większe zagrożenie jesienią. Tymczasem w tym okresie liczba ognisk zazwyczaj maleje.
"Niewątpliwie sezonowość występowania ognisk ASF u świń wymaga dalszych badań. Jest wiele wektorów już poznanych, ale w trakcie badań mogą pojawić się inne wektory, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę" czytamy w komunikacie związku.
Hodowcy należący do KZP-PTCH uważają, że rolnikom w tej chwili pozostaje jedynie stosowanie się do zasad bioasekuracji, która jest najważniejszym elementem ochrony stad trzody chlewnej przed wirusem ASF.
Dziki a konkretnie redukcja ich populacji to kolejny element, który ma zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w naszym kraju. Niestety, zdaniem związku, ten element walki z chorobą, nie jest traktowany w Polsce z należytą uwagą.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ