Rolnicy bez odszkodowań za świnie zabite w związku z wystąpieniem ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2017,8:55 Aktualizacja: 08-11-2017,8:56
A A A

Resort rolnictwa potwierdza, że część rolników, w gospodarstwach których zostały zabite świnie w związku z afrykańskim pomorem świń, nie otrzyma odszkodowań.

Dlaczego? Wszystko przez nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

O tym problemie mówiono 7 listopada w gmachu MRiRW podczas 42. już posiedzenia grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF. Spotkaniu przewodniczył minister Krzysztof Jurgiel.

dziki, przypadek asf, asf, główny lekarz weterynarii

ASF. Badania potwierdziły wirusa u kolejnych 30 dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 29 martwych zwierząt oraz u jednej odstrzelonej sztuki. Dwa przypadki dotyczą woj. mazowieckiego, trzy woj....
Omówiona została aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca wystąpienia ASF w kraju. Podkreślono, że wprowadzone, zaostrzone zasady bioasekuracji "przynoszą konkretne efekty i dziś nie ma w Polsce ognisk tej choroby".

Zwrócono jednocześnie uwagę, że w dalszym ciągu identyfikowane są nowe przypadki ASF u dzików. Potrzebne jest więc podjęcie dalszych, zdecydowanych działań dotyczących  depopulacji tego gatunku na terenie kraju.

W trakcie spotkania omówiono działania, jakie podejmowane są w związku z ASF przez Inspekcję Weterynaryjną, a także Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Obie instytucje, omawiając wyniki przeprowadzonych kontroli, podkreślały nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przez rolników przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nieprzestrzeganie tych przepisów było najczęstszą przyczyną  odmowy wypłaty odszkodowań za świnie  zabite w związku z wystąpieniem ASF w gospodarstwie" - informuje resort rolnictwa w komunikacie.

Już wiadomo, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się także posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. ASF.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA