Punktacja za bioasekurację? Resort odpowiada w sprawie ASF
Unijni urzędnicy szykują akty wykonawcze do rozporządzenia w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Dlatego ministerstwo rolnictwa wstrzymuje się ze zmianami w polskich przepisach regulujących tę tematykę.
Resort odpowiedział na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, dotyczący kwestii odszkodowań wypłacanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Żaden kraj nie jest odporny na szerzenie się ASF
Jak podkreślił, artykuł 49 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt szczegółowo reguluje zagadnienia przyznawania i wypłaty rekompensat w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Stanowi element węzłowy przepisów w tym obszarze.
"Każda zmiana wprowadzona w artykule pociąga za sobą naruszenie całego obowiązującego w tym zakresie systemu i ma wpływ na inne regulacje odwołujące się do tego artykułu" - wskazuje ministerstwo.
Jak jednocześnie podkreśla, obecnie na szczeblu Komisji Europejskiej trwają intensywne prace nad aktami delegowanymi i wykonawczymi do rozporządzenia (UE) 2016/429 w sprawie przenośnych chorób zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt").
Samo rozporządzenie oraz akty prawne wydane na jego podstawie wprowadzą szereg daleko idących zmian nie tylko w zakresie zasad zwalczania chorób zakaźnych, ale m.in. również w odniesieniu do zasad i wymagań weterynaryjnych w handlu, przywozie, certyfikacji, identyfikacji czy rejestracji zwierząt.
ASF czyli jak z tym żyć?
"Wprowadzenie nowych regulacji na poziomie unijnym o tak rozległym zakresie spowoduje konieczność dostosowania krajowych przepisów dotyczących powyższych kwestii. Niezbędne będzie wprowadzenie odpowiednich zmian w szeregu ustaw oraz aktów wykonawczych, jednak dopiero, gdy znany będzie ostateczny kształt nowych przepisów, a więc po przyjęciu przez Komisję Europejską kluczowych aktów delegowanych i wykonawczych do rozporządzenia 2016/429" - wyjaśnia resort.
W jego ocenie, biorąc powyższe pod uwagę, wdrażanie rozwiązań zaproponowanych przez izby, czyli np. ustalenia punktacji za niespełnianie wymogów bioasekuracji, stwarza zagrożenie, że jednocześnie toczyłyby się równoległe procesy legislacyjne w odniesieniu do tych samych aktów prawnych.
Jeśli chodzi o pomoc dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów, wsparcie jest udzielane do wysokości środków przewidzianych na jego realizację w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W tym roku pula wynosiła 30 mln zł. Zgodnie z decyzją ministra z 30 września dodano do niej 5 mln zł, przesuniętych z innych form pomocy.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ