Żaden kraj nie jest odporny na szerzenie się ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2019,13:50 Aktualizacja: 31-10-2019,13:52
A A A

Monique Eloit, szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) przekonuje, że żaden kraj nie jest odporny na szerzenie się afrykańskiego pomoru świń i wirus będzie rozprzestrzeniać się dalej w Azji.

Do zachorowań doszło w 50 krajach, gdzie wybito kilkaset milionów świń, co nie pozostaje bez wpływu na rynki mięsa i karmy. - Stoimy w obliczu zagrożenia globalnego. Ryzyko istnieje we wszystkich krajach, czy są geograficzne blisko położone, czy odległe, ponieważ mamy wiele potencjalnych źródeł zakażenia - powiedziała ekspertka.

ASF, badania laboratoryjne, Laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej, trzoda chlewna

ASF. Badanie próbek krwi na obecność wirusa będzie przebiegać sprawniej

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że próbki krwi do badania w kierunku wirusa ASF będą trafiać do kilku laboratoriów w zależności od miejsca pochodzenia. Badania krwi w kierunku wirusa ASF mają dzięki temu przebiegać...

ASF nie jest szkodliwe dla ludzi, ale może zostać przeniesione przez turystę w kanapce z kiełbasą lub szynką z kraju, w którym choroba ta występuje i dojść do zakażenia przez wyrzucenie takiej kanapki, tam gdzie wykorzystuje się resztki do skarmiania świń.

Tradycyjnie ryzyko zarażenia istnieje w międzynarodowym handlu żywymi zwierzętami i produktami żywnościowymi, a choroba może przenieść się z gospodarstw drobnych hodowców wykorzystujących do karmienia zwierząt odpadki z restauracji, bądź stacji kolejowych.

Choroba z Chin rozszerzyła się gwałtownie na Wietnam, Kambodżę, Laos, Koreę i Filipiny i w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pojawi się w innych azjatyckich krajach.

W Chinach pogłowie świń było we wrześniu, jak podało ostatnio ministerstwo rolnictwa, o 40 proc. mniejsze niż rok temu. Część hodowców uważa jednak, że straty są jeszcze większe.

- W Europie ASF szerzy się głównie poprzez zarażone dziki, ale wirusa generalnie tam powstrzymano, głównie dzięki środkom bezpieczeństwa zastosowanym w zainfekowanych krajach - powiedziała na koniec Eloit.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA