Przypadki ASF w Polsce lawinowo rosną
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (9 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 1780 przypadków ASF u dzików.
GLW poinformował, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym formacie zostały ujęte przypadki nr 1066 - 1780. Natomiast wszystkie stwierdzone do 8 marca zostały skatalogowane według poprzedniego wzoru sprawozdawczości.
Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. PIWet-PIB w Puławach.
Myśliwi nie polują a hodowcy świń biją na alarm
Wirus ASF w Polsce w tym roku bardzo intensywnie rozprzestrzenia się w populacji dzików. Do 9 kwietnia potwierdzono ich aż 1780. Dla porównania w całym 2019 r. było ich 2477.
Przypadków ASF jest coraz więcej. Z jednej strony wpłynęła na to łagodna zima, z drugiej, jak zapewnia Inspekcja Weterynaryjna, wzmożone poszukiwania.
Populacja dzików, jak podkreślał dr Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, podczas marcowej konferencji pod hasłem "ASF - współczesne wyzwanie" w Kielcach, wymknęła się jednak spod kontroli.
Kiedy można przemieszczać świnie z obszarów ASF?
Odstrzał dzików, zdanie głównego lekarza weterynarii jest więc konieczny po to, żeby zmniejszać rozprzestrzenianie się wirusa oraz skracać cierpienie chorych osobników. Zakażone zwierzęta i tak padają w męczarniach z gorączką powyżej 42 st. C.
Jeszcze ważniejszym elementem usuwania pozostałości wirusa ze środowiska jest wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem.
Zestawienie wszystkich przypadków ASF w Polsce w 2020 roku znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ