Przypadki ASF u dzików. Wykryto kolejne osiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-09-2017,7:30 Aktualizacja: 29-09-2017,6:27
A A A

Wirus ASF został wykryty u 11 padłych dzików co składa się na osiem nowych przypadków. Pięć z nich dotyczy województwa lubelskiego, dwa woj. podlaskiego i jedno woj. mazowieckiego.

Przypadek nr 492 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Potrubowszczyzna leżącej w gminie Sidra w powiecie sokólskim w województwie podlaskim w odległości ok. 11 km od granicy polsko - białoruskiej.

walka z asf, setny przypadek asf w polsce, Główny Lekarz Weterynarii, podlasie, gmina Lipsk

Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

Do stu wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w czwartkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Ostatnie ognisko wykryto w gospodarstwie w gminie Lipsk na Podlasiu. Jak podano w...

Przypadek ASF nr 493 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Tokary leżącej w gminie Korczew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim w odległości ok. 35 km od granicy polsko - białoruskiej.

494 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w lesie pomiędzy miejscowościami Turów i Płudy, które leżą w gminie Radzyń Podlaski w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim w odległości ok. 56 km od granicy polsko - białoruskiej.

495 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w obwodzie łowieckim w miejscowości Koszoły w gminie Łomazy w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 23 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek ASF nr 496 to zwłoki dwóch dzików znalezione w obwodzie łowieckim w miejscowości Kłoda Duża w gminie Zalesie w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 22 km od granicy polsko - białoruskiej.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna

ASF to tykająca bomba

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) szerzy się coraz bardziej. Stanowi on ogromne zagrożenie nawet dla ferm, które stosują pełną bioasekurację.    Ognisk ASF w Polsce jest coraz więcej. Ich liczba zbliża się do 100. Najwięcej z...

497 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w obwodzie łowieckim w miejscowości Cieleśnica w gminie Rokitno w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 22 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek nr 498 stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Szcześniki leżącej w gminie Hańsk w powiecie włodawskim w woj. lubelskim w odległości ok. 16 km od granicy polsko - białoruskiej.

Ostatni 499 przypadek stanowią zwłoki dzika, znalezione w pobliżu miejscowości Wólka Terechowska leżącej w gminie Czeremcha w powiecie hajnowskim w woj. podlaskim w odległości ok. 150 metrów od granicy polsko - białoruskiej.

Wszystkie przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym. Od padłych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Ich zwłoki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA