Przypadki ASF u dzików ponownie wykryte

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-11-2017,16:10 Aktualizacja: 10-11-2017,16:10
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 19 martwych zwierząt oraz u jednej odstrzelonej sztuki. Trzy przypadki dotyczą woj. podlaskiego, a siedem woj. lubelskiego.

Przypadek nr 572 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kurki w gminie Grajewo w powiecie grajewskim w woj. podlaskim w odległości ok. 83 km od granicy polsko - białoruskiej.

Dziki martwe w liczbie 11 stanowią przypadki numer 573, 574, 575, 576, 577 i 578. Wszystkie zostały wykryte w powiecie włodawskim w województwie lubelskim.

ASF, trzoda chlewna, świnie, prawo, przepisy, nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób

Rolnicy bez odszkodowań za świnie zabite w związku z wystąpieniem ASF

Resort rolnictwa potwierdza, że część rolników, w gospodarstwach których zostały zabite świnie w związku z afrykańskim pomorem świń, nie otrzyma odszkodowań. Dlaczego? Wszystko przez nieprawidłowości w zakresie przestrzegania...

Przypadki te zostały wykryte kolejno w miejscowości Krasówka, Suchawa, Kolonia Różanka, Lubień, Piaski oraz Kaplonosy Kolonia.

Zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Jaski w gminie Radzyń Podlaski w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim stanowią przypadek nr 579.

Przypadki nr 580 i 581, które stanowią zwłoki dwóch dzików dotyczą ponownie woj. podlaskiego. Oba zostały wykryte powiecie augustowskim. Pierwszy z nich w pobliżu miejscowości Bargłówka, a drugi w miejscowości Mały Borek.

Od padłych dzików i jednej odstrzelonej sztuki pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Wszystkie przypadki ASF został potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.

Tusza odstrzelonego dzika została poddana utylizacji. Natomiast zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA