PRRS zwalczane bezigłowo
Produkcja świń wymaga dziś stosowania różnego rodzaju szczepień. Obecnie do tego typu zabiegów stosowane są strzykawki igłowe, które są przede wszystkim tanie. Jednak chcąc obniżyć objętości dawek i jednocześnie podnieść skuteczność immunizacji można zastosować strzykawki bezigłowe.
Bezigłowe strzykawki działają na zasadzie wytwarzania strumienia o dużym ciśnieniu, które jest tak wysoki, że może dochodzić do przenikania naskórka, skóry, a nawet częściowo powierzchni podskórnej. Dzięki takiemu działaniu w niektóry przypadkach dawki szczepionek mogą być dwu a nawet dziesięciokrotnie niższe, w porównaniu do tradycyjnej metody podawania szczepionek w postaci antygenów. Dzieje się to tak dlatego, że podawana dawka bezigłowo będąca pod wpływem ciśnienia lepiej jest rozproszona i ma łatwiejszy kontakt z komórkami odpowiedzialnymi za odpowiedź immunologiczną (komórkami prezentującymi antygen).
Kastrowanie świń metodą chirurgiczną dopuszczone do końca 2017
Szczepienie za pomocą strzykawek bezigłowych obok wielu zalet, wśród których warto wymienić: wysoko skuteczna immunizacja, pozbycie się problemu ze zjawiskiem łamania się igieł oraz zranień zwierząt i personelu, mniejsze dawki, lepsze rozproszenie antygenu i także brak konieczności utylizacji zużytych igieł, to takie szczepienia mają też wady. Bezigłowe strzykawki są przede wszystkim drogim rozwiązaniem, które wymaga lepiej przeszkolonego personelu. Trzeba także zadbać o uzupełnianie zbiorników z gazem, bo do uzyskania wysokiego ciśnienia wykorzystywany jest na przykład sprężony dwutlenek węgla. To stanowi więc dodatkowy koszt obok samej dawki szczepionki.