Kastrowanie świń metodą chirurgiczną dopuszczone do końca 2017

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Leroch | hoduj@apra.pl
04-05-2016,9:00 Aktualizacja: 04-05-2016,10:44
A A A

Kastracja chirurgiczna świń w większości krajów Unii Europejskiej jest powszechną praktyką. Według raportu przygotowanego przez Europejską Federację Lekarzy Weterynarii (FVE) najmniej zabiegów chirurgicznej kastracji wykonuje się w Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Taka forma stanowi w tych krajach mniej niż 20 proc. wszystkich kastracji.

Zabieg chirurgicznej kastracji wykonywany jest dość powszechnie w pozostałych krajach Unii Europejskiej. W Belgii, Francji, Niemczech oraz Holandii tym sposobem kastruje się od 20 do 80 proc. świń płci męskiej.

Niewielki wzrost ilości zabiegów kastracji chirurgicznej zanotowano również w Austrii, Czechach, Danii, Finlandii, Islandii, Portugalii oraz będącej poza strukturami UE Szwajcarii.

dobrostan trzoda chlewna Unia

Kastracja i obcinanie ogonków

Kastracja bez użycia środków znieczulających ma zostać zakazana w Niemczech do 2019 r. Stosowanie obcinania ogonków będzie tam w dodatku uważane za objaw kiepskiego dobrostanu i złego zarządzania fermą świń. Niemcy w tym roku wydadzą...
Kastracja bez użycia środków znieczulających jest także wciąż dość w niektórych krajach powszechną praktyką.

W raporcie Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii (FVE) podano, że w takich krajach jak Belgia, Estonia, Słowacja, Słowenia, Łotwa i Holandia udział przeprowadzanych kastracji chirurgicznych bez zastosowania środków znieczulających przekroczył 50 proc.

Zdaniem Federacji zastosowanie podczas kastracji znieczulenia nie jest dobrym rozwiązaniem i powinno się dążyć do pełnego wprowadzenia i rozwinięcia metody immunokastracji, która jest najmniej uciążliwa dla zwierzęcia.

Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii przypomniała także, że europejska Deklaracja podpisana w 2010 roku, zawierał jako główny cel, całkowite zaprzestanie wykonywania kastracji chirurgicznej z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA