Hodowlą trzody chlewnej zajmuje się od siedmiu lat. Posiada 70 macior, od których pozyskuje loszki zarodowe, a pozostałe sztuki tuczy do masy 110-115 kg i sprzedaje.
Pogłowie świń w pierwszym kwartale 2018 r. w USA wzrosło o 3,1 proc. r/r i osiągnęło rekordowy poziom 72,8 mln sztuk. Jednocześnie przewidywana podaż tuczników do końca roku wzrośnie niemal o 4 proc. Wzrost liczby świń w Stanach...
Bartosz Czarniak z Gołębina w woj. kujawsko-pomorskim prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Utrzymuje w nim 70 macior, a głównym profilem produkcji są loszki F1, które trafiają do dalszej hodowli.
Produkcja w gospodarstwie odbywa się w cyklu trzytygodniowym, a lochy są podzielone na grupy po 10 sztuk. Część z nich jest kryta knurem rasy pbz, a pozostałe są inseminowane.
Lochy przed kryciem dostają paszę z dodatkiem flusingowy. Są stymulowane knurem oraz światłem, które świeci się nad ich głowami od godz. 6 do 22.
Pokryte maciory do około 100 dnia ciąży dostają paszę dla loch luźnych, a 14 dni po zapłodnieniu trafiają do kojców grupowych po 5-6 sztuk. W 100. dni po pokryciu przechodzą do kojców porodowych.
Ich porody są synchronizowane hormonalnie, dzięki czemu hodowca uzyskuje wyrównane grupy zwierząt i łatwiej może rozplanować prace w gospodarstwie.
Prosięta są osuszane w proszku dezynfekcyjnym trafiają do budek, gdzie znajdują się elektrycznie podgrzewane maty oraz promienniki podczerwieni. Następnie są ważone, mają skracane ogonki i szlifowane kiełki.
Cena żywca wieprzowego w większości unijnych państw pozostała bez zmian. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 23 proc. Tuczniki we Francji z powodu mniejszego popytu na świeże mięso wieprzowe...
W trzecim dniu życia dostają żelazo, glukozę i witaminy oraz lek przeciwko kokcydiozie. Wieprzki są również kastrowane, a trzytygodniowe loszki tatuowane. W 14 dniu życia dostają paszę treściwą typu prestarter.
Prosięta są odsadzane w wieku 4 tygodni po ukończeniu, których trafiają do warchlakarni w grupach po 20-30 sztuk w kojcu. Dostają tam paszę zawierającą śrutowane ziarna zbóż i dodatek soi.
Po 6 tygodniach przechodzą na głęboką ściółkę, gdzie odbywa się tucz wstępny. Hodowca segreguje grupy według płci. Loszki umieszcza w kojcach grupowych na płytkiej ściółce i utrzymuje je do wieku 5,5-6 miesięcy i wagi około 100 kg, a następnie je sprzedaje. Loszki, które nie znajdą klienta trafiają do tuczarni z przeznaczeniem na rzeź.
Tucz wstępny trwa 6 tyg. Następnie zwierzęta są przepędzane do kojców, które zostały wyposażone w podłogi szczelinowe i są one tam utrzymywane do osiągnięcia wagi 110-115 kg.
W 2017 r. gospodarz sprzedał niemal 1200 sztuk oraz około 170 loszek hodowlanych.
Bartosz Czarniak we wszystkich komorach zamontował wentylację wymuszoną, która jest regulowana automatycznie za pomocą sterowników klimatu. W warchlakarni i tuczarni umieścił wyciągi podrusztowe, które usuwają odory i szkodliwe gazy znad powierzchni gnojowicy.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 58 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego...
Sektor porodowy wyposażył w rurę o średnicy 30 cm i długości około 20 m, którą zamontował w piwnicy. Nad każdym korytem dla loch umieścił również rury PCV, którymi świeże powietrze trafia prosto w ich pyski.
Chlewnia jest także wyposażona w paszociąg spiralny, za pomocą którego pasza z trzema silosami o pojemności 10 t, 8 t i 3,5 t trafia do karmników. Hodowca w dawce dla loch luźnych i karmiących wykorzystuje dodatek efektywnych mikroorganizmów (EM), co zmniejsza odór w chlewni, ułatwia mieszanie gnojowicy, a także ogranicza liczbę much.
Gospodarz w sektorze porodowym, we warchlakarni oraz w komorach tuczu końcowego po każdej grupie zwierząt myje i dezynfekuje kojce. Natomiast w boksach tuczu wstępnego, gdzie zwierzęta przebywają na głębokiej ściółce przeprowadza bielenie pomieszczeń.
Bartosz Czarniak planuje dalszy rozwój hodowli. Chce wybudować nową chlewnię dla 112 macior, od których będzie pozyskiwał głównie materiał hodowlany.
Więcej na temat hodowli będzie można przeczytać w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie.
Zaprenumeruj