ASF. Niemal 100 martwych dzików w tym jeden odstrzelony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2018,19:30 Aktualizacja: 27-04-2018,19:29
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 58 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 16 do 22 kwietnia 2018 r.

Dziki, niemal 100 osobników, które przypadają na najnowsze przypadki były padłe. Tylko jedna sztuka została odstrzelona. Był to samiec w wadze około 40 kilogramów.

Odstrzał dzików, co można wywnioskować na podstawie tej sytuacji, praktycznie obecnie nie funkcjonuje. O tym problemie alarmowało niedawno Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie". Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

cena, tuczniki, trzoda chlewna, Niemcy

Ceny tuczników w UE są stabilne, a w USA wzrosły

Cena żywca wieprzowego w większości unijnych państw pozostała bez zmian. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 23 proc.   Tuczniki we Francji z powodu mniejszego popytu na świeże mięso wieprzowe...

Najwięcej przypadków w okresie od 16 do 22 kwietnia 2018 r. wystąpiło w woj. mazowieckim oraz lubelskim. Tradycyjnie odnotowano je również w pozostałych dwóch województwach, w których występuje ASF tj. w podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim we wsi Żuki położonej w powiecie bialskim 11,1 km od granicy z Białorusią. Służby weterynaryjne znalazły tam 8 padłych sztuk.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA