Ceny tuczników w UE są stabilne, a w USA wzrosły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-04-2018,10:30 Aktualizacja: 26-04-2018,10:04
A A A
Cena żywca wieprzowego w większości unijnych państw pozostała bez zmian. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 23 proc.
 
Tuczniki we Francji z powodu mniejszego popytu na świeże mięso wieprzowe staniały nieznacznie o 1,5 centów. Natomiast żywiec wieprzowy w Hiszpanii, Holandii, Danii, Belgii i Austrii w wyniku równowagi między popytem i podażą utrzymał cenę sprzed tygodnia.
 
ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna

ASF - bez zdecydowanych działań nie pokonamy wirusa

Ze strony rządu brak jest stanowczych działań zmierzających do redukcji populacji dzików. Z kolei zbyt niskie dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej spowodowało, że program bioasekuracji w całym kraju został rozłożony na cztery lata.  ...
 
 
Rynek tuczników w Niemczech w bieżącym tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, jest zbilansowany. Firmy Toennies and Vion uzyskały wcześniej swój cel cenowy, w związku z tym nie słychać żadnych narzekań ze strony przetwórstwa. 
 
Cena tuczników ustalona na kolejny tydzień 25 kwietnia wyniosła 1,42 euro za kg wagi bitej ciepłej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6 złotych. 
 
Tuczniki w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni podrożały o 0,24 dolara za kg i osiągnęły cenę 1,29 dolara (około 4,46 zł). To wzrost o 23 proc. w porównaniu do ceny z 12 kwietnia br. 
 
Obecna cena nie jest jednak korzystna dla producentów, którzy tracą około 30 dolarów na tuczniku. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA