Produkcja wieprzowiny na świecie. Jakie czekają ją perspektywy?
Produkcja świń w Chinach będzie odbudowywana a import wieprzowiny utrzyma się tam na poziomie 1-3 proc. własnej konsumpcji. USA w ciągu najbliższych lat może stać się liderem światowej produkcji, a UE będzie szukała kolejnych rynków zbytu.
Import wieprzowiny przez Chiny od początku roku wzrósł aż o 82 proc. Dzieje się tak wskutek likwidacji pogłowia macior i niską podaż własnej produkcji. Głównym eksporterem na chiński rynek jest Unia Europejska (61 proc.) oraz Stany Zjednoczone (20 proc.).
ASF wciąż groźny. Musimy przestrzegać zasad bioasekuracji
Producenci świń w Chinach zarabiają na każdym tuczniku 120-150 dolarów czyli ok. 475-590 zł przez co w kolejnych latach przewidywana jest stopniowa odbudowa pogłowia trzody chlewnej w tym kraju. Ograniczeniem w tej kwestii będą jednak przepisy środowiskowe. Stąd w kolejnych latach import wieprzowiny utrzyma się tam na poziomie 1-3 proc. własnej konsumpcji.
Stany Zjednoczone mogą stać się światowym liderem produkcji wieprzowiny. Zdaniem firmy genetycznej Genesus stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy kraj ten upora się z brakiem mocy przetwórczych. Koszty są tam bowiem zdecydowanie niższe niż w Europie.
Spożycie wieprzowiny w USA przeżywa obecnie okres stagnacji. Stąd rozwój jej produkcji będzie zależał od eksportu, który w 2020 r. może wynieść 38 proc. Przeszkodą dla tamtejszych producentów i przetwórców są bariery celne w eksporcie do UE. Amerykańscy eksporterzy muszą płacić 30 proc. cła. Być może rozwiązaniem będą rozmowy z Wielką Brytanią w sprawie wolnego handlu.
Upadki świń w 2015 r. wzrosły o ponad 6 procent
Produkcja wieprzowiny w UE wykorzystuje zaawansowane systemy, dzięki czemu jest bardzo wydajna. Hodowcy odsadzają więcej tuczników od maciory w roku i dokładnie kontrolują jej koszty. To wszystko rekompensuje po części wyższe niż w USA koszty zbóż.
Nadwyżka produkcji wieprzowiny w UE wynosi 10-15 proc. W związku z rosyjskim embargiem kraje Wspólnoty poszukują ciągle nowych rynków zbytu na to mięso. Obecnie eksport został skierowany głównie na rynki azjatyckie. Zdaniem Genesus w najbliższych latach sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny może się jednak zmienić wskutek Brexitu.