ASF wciąż groźny. Musimy przestrzegać zasad bioasekuracji
Bioasekuracja to główna i najbardziej skuteczna broń w walce z ASF. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje do hodowców o zachowanie podstawowych zasad bioasekuracji czyli głównie zabezpieczeniem fermy przed dostaniem się do niej patogenów z zewnątrz.
Bioasekuracja trzody chlewnej na poziomie ferm to działania, które mają zapobiegać przedostawaniu się infekcji do budynków fermy oraz umożliwiające ich kontrolę na jej terenie. Każde gospodarstwo powinno zatem być całkowicie odgrodzone. Wszystko co przekracza to ogrodzenie musi być brane pod uwagę jako czynnik ryzyka.
Wysyp ASF. Siedem nowych przypadków u dzików na Podlasiu
Granica między fermą a środowiskiem zewnętrznym jest często przekraczana przez ludzi, którzy stanowią duże zagrożenie wniesienia patogenów. Dlatego liczba osób wchodzących na fermę powinna być ograniczona wyłącznie do pracowników. Odpowiednio należy także zorganizować odbiór padliny i śmieci oraz dostawy nasienia czy paszy.
Pracownicy gospodarstwa wchodząc na jego teren powinni za każdym razem brać prysznic oraz zmieniać całą odzież, także bieliznę. Osoby z objawami grypy powinny unikać wchodzenia na teren fermy.
Samochody wjeżdżające na teren gospodarstwa z paszą czy wyposażeniem budynków powinny przejeżdżać przez śluzy czy wanienki dezynfekcyjne. Z kolei wprowadzanie świń na fermę powinno się odbywać pod nadzorem lekarza weterynarii i przy zachowaniu kwarantanny.
Szczegółowe zasady bioasekuracji przygotowane przez Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej można pobrać TUTAJ