Producenci trzody chlewnej z Pomorza i Kujaw grożą protestami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2015,10:50 Aktualizacja: 16-01-2015,14:44
A A A
Rolnicy domagają się szybkiego spotkania z Markiem Sawickim, ministrem rolnictwa. Przekonują, że obecne ceny żywca doprowadzają ich do ruiny.
 
Od dłuższego czasu trzoda chlewna skupowana jest po niskiej cenie i producenci z powiatu świeckiego (woj. kujawsko-pomorskie) z każdym dniem tracą cierpliwość. Rolnicy przekonują, że stawka na poziomie 3,5 zł za kilogram nie pokrywa nawet kosztów produkcji. 
 
- Jesteśmy przyzwyczajeni do wahań ceny, ale obecna sytuacja, jeśli potrwa dłużej, może doprowadzić nas do ruiny - mówi "Gazecie Pomorskiej", pan Grzegorz, rolnik z Wiąga. Nie chce ujawniać nazwiska, bo obawia się, że podpisane się pod protestem, który jest gotów zainicjować, mogłoby mieć dla niego przykre konsekwencje. 
 
- W górę idą ceny nawozów, paszy, prądu, wody - w zasadzie wszystkiego, co służy produkcji, a nasze dochody nie tylko nie rosną, ale jeszcze spadają - wylicza.  
 
Beznadziejna sytuacja na rynku coraz częściej prowokuje do rozmów na temat protestu. - Nie musimy całkowicie blokować miasta, wystarczy, że kilkudziesięciu rolników będzie ciągnikami powoli jeździć w okolicy wjazdów. Obawiam się, że jeśli nie zrobimy czegoś, co zwróci na nas uwagę, zbankrutujemy - mówi pan Grzegorz, producent z Gruczna. 
 
Żal gospodarzy jest tym większy, że w ślad za niskimi cenami żywca nie spadają ceny wędlin i mięsa. Mają coraz większe wątpliwości, że wszystkiemu winne są wyłącznie trudności z eksportem na Wschód. - Nie ma najmniejszych problemów z odbiorem. Można sprzedać każdą ilość - zapewnia w rozmowie z dziennikiem. 
 
Rolnicy wierzą, że ich sytuację może poprawić Marek Sawicki, minister rolnictwa. Liczą na spotkanie z szefem resortu, które mogliby zainicjować lokalni działacze PSL.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA