Pójło trzeba podać krowie jak najszybciej po wycieleniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-09-2024,15:30 Aktualizacja: 18-09-2024,13:36
A A A

Podanie specjalnego pójła krowom bezpośrednio po wycieleniu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań i przywraca równowagę wodno-elektrolitową.

Hodowcy bydła i producenci mleka szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów, kontaktując się z naszą redakcją lub publikując pytania w mediach społecznościowych.

W cyklu artykułów „Okiem doradcy” przedstawiciele firm wyjaśniają ich wątpliwości. W kolejnej odsłonie wybraliśmy głos producenta mleka dotyczący stosowania pójła poporodowego dla krów wieloródek i pierwiastek.

– Dlaczego krowom należy podawać pójło poporodowe? Czy wieloródki i pierwiastki piją takie samo pójło w takiej samej ilości? Czy mogę przygotować je sam, czy lepiej korzystać z gotowych rozwiązań? – pyta nasz czytelnik.

pogłowie bydła, bydło mleczne, bydło mięsne, cielęta, buhaje, jałówki, opasy, GUS, produkcja bydła, hodowla bydła

Pogłowie bydła zmalało. Więcej było tylko cieląt

Pogłowie bydła w czerwcu 2024 r., jak informuje Główny Urząd Statystyczny, liczyło 6 335,9 tys. sztuk. Było ono o 0,4% niższe w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Zmniejszenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze spadku...

O przedstawienie porady dla hodowcy poprosiliśmy m.in. doradcę z firmy Nutrex Dariusza Hofmańskiego, produkt menadżera.

Poród zawsze wiąże się dla krowy z bardzo znacznym wydatkiem energetycznym i stresem.

Po wycieleniu często dochodzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej mogącego doprowadzić do zalegania poporodowego. Występują zatrzymania łożyska.

Ponadto w wyniku powstania wolnego miejsca w jamie brzusznej może dojść do przemieszczenia trawieńca.

Podanie specjalnego pójła bezpośrednio po wycieleniu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wymienionych powikłań i przywraca równowagę wodno-elektrolitową.

– Korzystanie z gotowych mieszanek przeznaczonych do jego przygotowania, wyróżniających się specjalnie dobranym składem, oprócz wypełnienia żwacza (co możemy uzyskać, podając zwierzęciu ciepłą wodę) i ograniczenia możliwości przemieszczenia trawieńca, pozwala dodatkowo uzupełnić niedobory mineralne, witaminowe i energetyczne – zapewnia Dariusz Hofmański.

IRZplus, bydło mięsne, bydło mleczne, MRiRW, ARiMR, kary dla hodowców, dobrostan zwierząt, ekoschemat

Za błędy w IRZ i IRZplus zapłacą hodowcy bydła?

Rolnicy mogą nie otrzymać dopłat dobrostanowych z tytułu realizacji Ekoschematu "Dobrostan zwierząt" przez ARiMR z powodu błędów w systemie IRZ. "Zwracam się wnioskiem o odstąpienie od nakładania sankcji na...

Zawarte w takich preparatach substancje smakowe wpływają na większe pobranie płynu i lepsze wypełnienie żwacza, co dodatkowo poprawia oczekiwany efekt.

Szybko uzupełniona woda w organizmie, przywrócony apetyt i wzrost pobrania paszy, gwarantują krowie lepszą regenerację i start w laktację.

Oferta w tej grupie produktów jest stosunkowo bogata i różnorodna.

– Powerdrink, będący rozwiązaniem proponowanym przez firmę Nutrex, cechuje się połączeniem wysokiej jakości związków energetycznych, elektrolitów, witamin i minerałów, które szybko zapobiega negatywnym zjawiskom i powikłaniom towarzyszącym porodowi – mówi Dariusz Hofmański i dodaje:

– Dzięki zawartym substancjom aromatycznym jest chętnie pobierany, a zawarte w nim kultury drożdży przyczyniają się do szybkiego wzrostu pobrania paszy po wycieleniu.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA