Ryzyko zakwaszenia żwacza śrutą żytnią jest mniejsze
– Żyto w porównaniu z innymi zbożami ma znacznie niższy poziom toksyn fusarium, deoksyniwalenolu i zearalenonu – mówi Wojciech Karolewski z firmy Likra.
Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.
Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.
Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".
Jak wykorzystać żyto w żywieniu krów?
W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.
W kolejnej odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosił się do nas hodowca bydła mlecznego: Jak wykorzystać żyto w żywieniu krów?
– Czy mogę wykorzystać żyto w żywieniu krów mlecznych w celu obniżenia kosztów paszy treściwej? Jeśli tak, to w jakiej maksymalnej ilości podawać śrutę z żyta krowom w laktacji? Czy jego udział nie wpłynie na obniżenie wydajności mlecznej? – pyta nasz czytelnik.
– Żyto w porównaniu z innymi zbożami ma ono znacznie niższy poziom toksyn fusarium, deoksyniwalenolu i zearalenonu. Część energii w tym zbożu zlokalizowana jest w postaci polisacharydów nieskrobiowych, szczególnie pentozanów – mówi Wojciech Karolewski, doradca żywieniowy z firmy Likra.
Dlatego profil skrobiowy tego zboża jest nieco inny w porównaniu z pozostałymi.
W Szepietowie wybrano najładniejsze okazy bydła mięsnego
Mniejsze ryzyko zakwaszenia żwacza
– Ryzyko zakwaszenia żwacza śrutą żytnią jest mniejsze w porównaniu z pszenicą czy pszenżytem, dlatego jej udział w dawce może być większy niż wymienionych zbóż – podkreśla Karolewski.
Białko żyta jest lepiej wykorzystywane przez bakterie żwacza aniżeli białko innych zbóż, dlatego bardzo dobrze komponuje się ze śrutą rzepakową, również ze względu na niższą zawartość metioniny i wyższy poziom białka rozkładalnego w żwaczu.
Substancje antyżywieniowe są jedynym minusem żyta przeznaczonego na paszę.
– Ze względu na ich wyższy poziom oraz polisacharydów nieskrobiowych (pentozany, beta-glukany i pektyny) oraz substancji gorzkich, zalecamy dodatek naszego premiksu Likrasan Rilac TMR – mówi Wojciech Karolewski i dodaje:
– Podnosi on pobranie paszy oraz strawność dawki poprzez większą sekrecję śliny, a tym samym enzymów trawiennych, ze względu na wysoki udział ziół. Dzięki temu można bazować na niższym poziomie białka w dawce albo niższym poziomie mocznika w mleku bez skutków ubocznych na rozród.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)