Producenci trzody chlewnej potrzebują wsparcia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2016,15:05 Aktualizacja: 04-03-2016,15:31
A A A

Wsparcie finansowe na budowę ogrodzeń, program bioasekuracji czy pomoc w zmianie profilu produkcji rolnej - to zdaniem resortu rolnictwa niezbędne działania, by pomóc producentom trzody chlewnej ze stref objętych restrykcjami weterynaryjnymi wynikającymi z ASF.

Producenci trzody chlewnej spotkali się w siedzibie ministerstwa rolnictwa z władzami resortu. Omówiono problemy, z jakimi borykają się producenci i hodowcy świń, zwłaszcza w obszarze objętym ograniczeniami (tzw. strefie czerwonej) oraz działania możliwe do podjęcia w celu poprawy tej sytuacji.

tucz zamknięty, tuczniki, opłacalność, trzoda chlewna

Cykl zamknięty produkcji świń nie jest opłacalny?

Produkcja trzody chlewnej w Polsce odbywa się w cyklu zamkniętym oraz otwartym. Ten pierwszy ma zdecydowanie więcej zwolenników, choć w ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się wyłącznie tucz. Tuczniki produkowane w cyklu...

"Rolnicy mają problemy ze sprzedażą żywca, a jedyny zakład ze strefy dotychczas skupujący wstrzymał się z uwagi na problemy ze sprzedażą mięsa. Pojawiły się też informacje, że w strefie żółtej (strefa I, obszar ochronny) oraz na obszarze całego województwa podlaskiego także występują problemy ze zbytem świń, jednak nie wynikają one z restrykcji administracyjnych" - czytamy w komunikacie resortu.

Według ministerstwa "konieczne jest pilne rozwiązanie problemu ze skupem". Miałoby polegać na długofalowym wsparciu producentów i hodowców w budowie infrastruktury (np. ogrodzeń i mat dezynfekcyjnych) czy wznowienie programu bioasekuracji, czyli zasad, który ma skutkować niedopuszczeniem do pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń wewnątrz gospodarstwa.

Resort uważa, że pomoc finansowa powinna być przeznaczona na ewentualną zmianę profilu produkcji.
eksport wieprzowiny, eksport produktów wieprzowych, przetwory wieprzowe

Kolejny trudny rok na rynku wieprzowiny

W 2015 roku wzrósł eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) sprzedaż produktów o kodzie CN 0203 przez rok poszła w górę o blisko 6 proc....

"Uzgodniono, że wsparcie powinno dotyczyć gospodarstw produkujących na rynek, nie na własne potrzeby. W szczególności wsparcie na budowę infrastruktury w postaci ogrodzeń powinno być przeznaczone dla większych gospodarstw, produkujących od 50 sztuk świń. Obecnie z inicjatywy MRiRW prowadzone są działania mające na celu ponowne wprowadzenie w obszarze objętym ograniczeniami oraz zagrożenia (strefa II i III) tzw. "programu bioasekuracji" - czytamy w informacji resortu.

Według ministerstwa należy też opracować program dopłat do każdej świni, co ma zrekompensować niższe ceny sprzedaży. W tej sprawie złożony został wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie nadzwyczajnych środków.

Resort przypomina też, że zgodnie z decyzją KE, od 25 lutego każdy rolnik utrzymujący świnie, nawet jedną sztukę na własne potrzeby, ma obowiązek zarejestrować siedzibę stada oraz prowadzić księgę rejestracji świń.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadki ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyły 16 sztuk trzody), wszystkie w pasie 25 km od granicy z Białorusią.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA