Popyt na wieprzowinę maleje. A ceny tuczników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2020,16:10 Aktualizacja: 27-04-2020,16:43
A A A

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej maleją od 7 tygodni. Wpływają na to utrudnienia eksportowe, niższy popyt na wieprzowinę, także na unijnym rynku oraz duże zapasy tego mięsa w europejskich mroźniach.

Cena tuczników w Niemczech w czasie ostatnich tygodni w sumie zmalała o 27 centów, a w Niderlandach o 22 centy.

Tuczniki tanieją przede wszystkim wskutek utrudnień logistycznych związanych z pandemią koronawirusa. Znacząco wpływa ona na rytmiczność dostaw i eksport.

Na ceny żywca wieprzowego, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wpłynął również krótszy tydzień ubojowy z powodu Świąt Wielkanocnych.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Poszukiwania dzików trwają, a przypadków ASF przybywa

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 23 kwietnia w Polsce potwierdzone zostały aż 2129 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej tej odnotowanej w sumie w ubiegłym. Główny lekarz weterynarii...

Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w ubiegłym tygodniu kosztowały 1,84 euro za kg wbc tj. około 8,23 zł.

KZP-PTCH POLPIG informuje, że cena ta nie została uznana przez cztery największe rzeźnie, które prowadziły skup na bazie zakładowych cenników.

Związek informuje również, że zachodni eksporterzy zauważają wyraźny spadek popytu na wieprzowinę na rynku wspólnotowym, głównie ze strony krajów Europy Wschodniej.

Na słabszy popyt wpływają również problemy logistyczne spowodowane koronawirusem, które znacząco utrudniają eksport wieprzowiny do Azji.

mięso wieprzowe, podroby, eksport do Chin, wzrost eksportu, spożycie mięsa wieprzowego

Chiny zwiększają import wieprzowiny

Import mięsa i podrobów do Państwa Środka w marcu bieżącego roku osiągnął rekordowy poziom 919 tys. ton. Udział produktów wieprzowych stanowił niemal połowę.   Sytuacja w Chinach po pandemii koronawirusa pomału wraca do...

Mroźnie europejskie, jak podaje KZP-PTCH POLPIG, są wypełnione mięsem wieprzowym.

Cena tuczników na giełdzie VEZG w Niemczech 22 kwietnia, w związku z tą sytuacją, ponownie zmalała, tym razem o 9 centów do wysokości 1,75 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,8 zł za kg.

"Czy mamy do czynienia z trwałym trendem spadkowym? Raczej jesteśmy optymistami i uważamy, że trend cenowy się odwróci w miarę odblokowywana gospodarki europejskiej i wchodzenia w sezon letni" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA