Poszukiwania dzików trwają, a przypadków ASF przybywa
Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 23 kwietnia w Polsce potwierdzone zostały aż 2129 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej tej odnotowanej w sumie w ubiegłym.
Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 122 nowych przypadków ASF u dzików w okresie od 16 do 23 kwietnia. Tym samym ich liczba w tym roku wzrosła już do 2129.
Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 kwietnia - 23 kwietnia 2020 r.
Przemieszczanie świń ze strefy niebieskiej. Znamy wytyczne
Usuwanie pozostałości wirusa ze środowiska tj. wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem, jest zdaniem myśliwych oraz naukowców, najważniejszym elementem zwalczania ASF.
Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ