Afrykański pomór świń, efektywne wykorzystanie paszy oraz genetyczne doskonalenie trzody chlewnej. To główne tematy V Pomorskiego Forum Trzodziarskiego.
Producenci i hodowcy trzody chlewnej cały czas szukają rozwiązań, które pomogą temu sektorowi na prawidłowe funkcjonowanie. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej proponuje podjęcie pewnych działań,...
Hodowcy i producenci trzody chlewnej spotkali się 21 listopada w Nieżychowicach koło Chojnic na piątej edycji Pomorskiego Forum Trzodziarskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Efektywne wykorzystanie paszy jako najważniejszy wskaźnik w produkcji świń omówił prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.
- Wskaźnik konwersji paszy (FCR) jest głównym czynnikiem wpływającym na koszt produkcji. Zmniejszając zużycie paszy o 0,1 kg na przyrost 1 kg ciała możemy uzyskać dodatkowe 2,5 dolara na tuczniku - tłumaczył profesor.
Afrykański pomór świń, aktualna sytuacja w naszym kraju był to drugi temat, który został omówiony przez prof. Zygmunta Pejsaka. Jego zdaniem najważniejszymi przyczynami szerzenia się ASF w populacji świń jest szybko rosnąca liczba przypadków choroby u dzików, która wynika ze zbyt małej intensywności odstrzału tych zwierząt. Drugą przyczyną jest również nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji przez znaczny odsetek rolników.
Działania Inspekcji Weterynaryjnej mające na celu zapobieganie wystąpieniu ASF w woj. pomorskim oraz program pomocy i rekompensat dla hodowców trzody chlewnej omówił Wojciech Trybowski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Ceny żywca wieprzowego w stanach zjednoczonych w listopadzie ubiegłego roku były niższe od obecnych w wyniku czego hodowcy ponosili straty. W listopadzie br. tuczniki podrożały dzięki wyższym marżom oferowanym przez nowe zakłady ubojowe. ...
- W przypadku utrzymywania świń w systemie otwartym należy zabezpieczyć gospodarstwo podwójnym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m na podmurówce. Trzeba również monitorować i zwalczać gryzonie, prowadzić okresowy zabieg dezynsekcji, zabezpieczyć budynek przed dostępem zwierząt domowych, a także prowadzić rejestr środków transportu i nie wpuszczać na teren chlewni osób postronnych - wymieniał Wojciech Trybowski.
O białkowych produktach fermentowanych opowiedział Robert Chachaj z firmy Feedstar, a nowoczesny system wyposażenia budynków inwentarskich przedstawił Andrzej Komornicki z firmy Hodowca.
Finansowanie sektora Agro w Banku BGŻ BNP Paribas omówił Wojciech Tram, a finansowanie innowacyjnych rozwiązań w produkcji trzody chlewnej przedstawiła Alicja Łepek, główny specjalista broker ds. innowacji z PODR Lubań.
Prof. dr hab. Wojciech Kapelański z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy opowiedział o genetycznym aspekcie doskonalenia produkcji świń oraz łubinie i poekstrakcyjnej śrucie rzepakowej w mieszankach dla trzody chlewnej.
Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj o wystąpieniu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terenie Polski. Dwa martwe osobniki zarażone wirusem zostały odnalezione w powiecie legionowskim w...
- Rasy ojcowskie wybierane do krzyżowania powinny charakteryzować się wybitną mięsnością, wysokimi przyrostami dziennymi masy ciała, niskim zużyciem paszy, dużą aktywnością płciową oraz produkcją dobrego nasienia - tłumaczył Kapelański.
- Z kolei rasy mateczne powinny dobrze dostosowywać się do lokalnych warunków środowiskowych, mieć bardzo dobre wyniki użytkowości rozpłodowej, wysoki przyrost dzienny masy ciała, odpowiednie umięśnienie, charakteryzować się niskim zużyciem paszy oraz być wolne od genu warunkującego podatność na stres - dodał profesor.
Na zakończenie spotkania Włodzimierz Sawirski, główny specjalista ds. produkcji trzody chlewnej i rynku wieprzowiny przedstawił ustawę o ochronie zwierząt.