Pogłowie świń w UE wzrosło, ale spadła liczba macior
Liczba macior w pogłowiu trzody chlewnej w Unii Europejskiej zmalała o 0,9 procent w stosunku rok do roku. W związku z tym w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ograniczenia produkcji trzody chlewnej w krajach Wspólnoty.
Pogłowie trzody chlewnej ogółem w Unii Europejskiej, która jest drugim po Chinach producentem wieprzowiny na świecie, nieznacznie wzrosło. Według danych Komisji Europejskiej wzrost ten wyniósł 1,4 proc. rok do roku.
Liczba macior jednak zmalała o 0,9 proc. w stosunku do 2017 roku. Zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wskutek tego w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ograniczenia produkcji świń w krajach Wspólnoty.
Rejestr świń przez internet dzięki IRZPlus
Pogłowie macior najbardziej spadło w Niemczech (-2,5 proc.), we Francji (-1,6 proc.), w Polsce (-1,6 proc.) oraz w Holandii (-0,5 proc. ).
Liczba macior w ostatnim roku w niektórych krajach również wzrosła, najwięcej w Danii (+3,3 proc.), w Belgii (+2,1 proc. ) oraz w Hiszpanii (+0,2 proc.).
Pogłowie loch liczone średnio dla całej UE, zdaniem analityków KZP-PTCH, w najbliższych miesiącach będzie prawdopodobnie dalej maleć. Głównym powodem tej sytuacji może być nadpodaż i niskie ceny płacone w skupach oraz wzrostu cen pasz, który jest związany z suszą.
Nadpodaż produkcji trzody chlewnej już ma miejsce. Świadczą o tym ceny warchlaków, które są o 23 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Sytuacja ta dotyka największych producentów prosiąt w Europie czyli Danii i Holandii.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ