Pogłowie świń w Polsce może być najniższe od 40 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2015,12:35 Aktualizacja: 14-12-2015,13:07
A A A

Pogarszająca się opłacalność chowu trzody chlewnej zapowiada głębszy niż dotychczas oczekiwano spadek pogłowia i produkcji żywca wieprzowego w 2016 roku.

W ostatnich tygodniach spada opłacalność chowu trzody wraz ze spadkiem cen skupu żywca i wzrostem cen zbóż. Ceny skupu świń w tym roku spadły do najniższego poziomu w ostatnich kilku latach. Powodem - rosyjskie embargo na import wieprzowiny z Unii Europejskiej oraz wzrost produkcji wieprzowiny w UE - zaznacza IERiGŻ.

dopłaty do przechowywania wieprzowiny, phil hogan, krzysztof jurgiel

Do przechowywania wieprzowiny dopłacą od 2016 roku

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił w piątek, że program dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny ruszy na początku 2016 r. W poniedziałek spotka się m.in. w tej sprawie z Krzysztofem Jurgielem, ministrem rolnictwa. -...

W pierwszym kwartale 2015 r. cena skupu trzody w Polsce wyniosła 4,29 zł/ kg i była o 11 proc. niższa niż przed rokiem. Pomimo uruchomienia przez Komisję Europejską w marcu 2014 r. programu dopłat do prywatnego magazynowania wieprzowiny, ceny nadal były niskie.

W drugim kwartale 2015 r. cena wyniosła 4,35 zł/kg, a trzecim 4,47 zł/ kg, czyli mniej niż w analogicznych kwartałach przed rokiem odpowiednio o 15 proc. i 13 proc.

We wrześniu cena trzody wyniosła 4,61 zł/kg i była o 7 proc. niższa niż rok wcześniej. Jej sezonowy wzrost, choć mocno opóźniony, stworzył nadzieję na poprawę sytuacji. Ale w październiku stawki były na poziomie 4,38 zł/kg (-5 proc. r/r), a w listopadzie 3,90 zł/kg (- 10 proc. r/r).  

"Jeśli taka stopa spadku utrzymałaby się również w grudniu, to cena skupu trzody w tym miesiącu nie przekroczyłaby 3,80 zł/kg. Jeśli takie ceny staną się rzeczywistością, to spadek pogłowia trzody w czerwcu będzie prawdopodobnie znacznie głębszy niż dotychczas sądzono" - informuje instytut w co miesięcznym raporcie.

Jeżeli relacje cen skupu żywca do cen zbóż będzie się pogarszała, to w czerwcu 2016 r. pogłowie trzody może nie przekroczyć 10 mln sztuk. Byłby to najniższy poziom pogłowia trzody w ostatnich czterdziestu latach.

W opinii IERiGŻ, "bez przebudowy struktur produkcyjnych i poprawy efektywności produkcji przełamanie kryzysu w sektorze trzody wydaje się niemożliwe, nawet przy poprawie relacji cenowych".

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA