Do przechowywania wieprzowiny dopłacą od 2016 roku
Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił w piątek, że program dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny ruszy na początku 2016 r. W poniedziałek spotka się m.in. w tej sprawie z Krzysztofem Jurgielem, ministrem rolnictwa.
- Zapowiedziałem otwarcie nowego programu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, który jest bardziej atrakcyjny niż poprzedni. Podnosimy w nim wysokość pomocy i możliwości przechowywania, więc Polska będzie miała możliwość, skierowania części produkcji na przechowywanie i tym samym zdjęcia jej z rynku - powiedział Hogan.
Kryzys na rynku trzody spowodowany rosyjskim embargiem i ASF
Skierowanie części produkcji do przechowywania zamiast na sprzedaż ma pomóc w podniesieniu cen na rynku wieprzowiny. Rolnicy skarżą się, że obecna sytuacja jest tragiczna. Jurgiel napisał do komisarza list, w którym wnioskuje o jak najszybsze uruchomienie programu dopłat do przechowywania.
Z informacji przekazanych przez Hogana wynika, że program ruszy na początku 2016 r. - Mam nadzieję, że będziemy obserwować poprawę cen, jakie uzyskują rolnicy - podkreślił. Zapowiedział, że spotka się w poniedziałek z ministrem Jurgielem, który ma być w Brukseli na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa.
Polska złożyła wniosek o uzupełnienie porządku posiedzenia o punkt dotyczący sytuacji na rynku wieprzowiny. - Zgadzam się z ministrem, że potrzebujemy działań i je podejmuję - oświadczył Hogan.
Według Krajowej Rady Izb Rolniczych rosyjskie embargo na import żywności oraz wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń to główne przyczyny złej sytuacji na rynku trzody chlewnej. W ciągu roku ceny skupu żywca spadły o ok. 10 proc. - nawet do 3 zł/kg.
Komisja Europejska zdecydowała o przywróceniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny podczas nadzwyczajnego posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa Rady UE, które miało miejsce w połowie września.
Zwiększenie stawki dopłat o 20 proc. ma zachęcić przedsiębiorców do magazynowania większych ilości produktów. Natomiast na przechowywanie smalcu będzie niższa stawka dopłat, ponieważ jego magazynowanie jest mniej kosztowne niż mięsa.