Pogłowie macior i prosiąt w Niemczech spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,14:20 Aktualizacja: 07-07-2017,16:14
A A A
Liczba świń w Niemczech według raportu z 1 maja br. wyniosła 27,1 mln sztuk, co oznacza niewielki spadek w stosunku do ubiegłego roku. Jednak największe wahania w strukturze stada zanotowało pogłowie prosiąt i loch, których liczba spadła odpowiednio o 3 i 1 proc. r/r.
 
Spadek pogłowia loch oraz prosiąt w Niemczech odnotowany w maju 2017 r. według specjalistów przełoży się na zmniejszoną podaż tuczników w późniejszym okresie bieżącego roku. 
 
ASF, afrykański pomór świń, ogniska, trzoda chlewna

ASF - cztery nowe ogniska i 229 świń do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych czterech ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce. Nowe ogniska choroby wystąpiły w województwie lubelskim.   Wirus ASF wciąż atakuje...
Według majowego raportu mimo spadku liczby macior pogłowie tuczników o masie do 50 kg w stosunku do ubiegłego roku wzrosło o 2 proc., a tych ważących powyżej 50 kg o 1 proc. 
 
Wpływ malejącej liczby loch został w tym przypadku zredukowany dzięki rosnącej plenności tych zwierząt. Dodatkowo import prosiąt do Niemiec z Danii i Holandii za pierwszy kwartał 2017 roku był większy niż rok temu. Niemcy zanotowały również spadek eksportu własnych prosiąt.
 
Duńskie statystyki donoszą o wzroście pogłowia macior w tym kraju. Przełoży się to na zwiększenie dostępności duńskich prosiąt do tuczu w Niemczech.
 
Wpłynie to na złagodzenie sytuacji podażowej w Niemczech i może zatrzymać dalszy wzrost cen - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na podstawie AHDB.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA