Chiny w ubiegłym roku zmniejszyły pogłowie świń o 10,5 proc., a w samym tylko grudniu odnotowały spadek liczby macior o 2,4 proc. Skutkiem tego będzie zwiększony import wieprzowiny z Unii Europejskiej, a co za tym idzie poprawa cen.
Hodowcy trzody chlewnej w Chinach w samym tylko grudniu 2018 r. zmniejszyli liczbę loch o prawie 700 tys. sztuk. Tak wielki spadek pogłowia będzie odczuwalny na wielu rynkach.
Pogłowie świń na koniec grudnia ubiegłego roku, jak podał chiński urząd statystyczny, spadło o 38,3 mln sztuk, a więc o 10,5 proc. r/r do poziomu 366,2 mln sztuk.
Chiny są państwem, które posiada największe stado świń na świecie, a wszelkie zmiany zachodzące w tej branży są odczuwalne na wielu rynkach.
Eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podkreślają, że o ile spadek pogłowia świń w Chinach o 10,5 proc. rok do roku już budzi zainteresowanie, to spadek liczby macior o 2,4 proc. w samym tylko grudniu 2018 r. jest informacją sensacyjną.
Ceny trzody chlewnej w Unii Europejskiej od wielu tygodni pozostawały bez zmian. Jednak zakłady zagospodarowały nadpodaż żywca wieprzowego, która pojawiła się na przełomie roku, co przyniosło pierwsze pozytywne symptomy zmian na tym rynku....
Tylko w samym grudniu ubiegłego roku pogłowie loch zmalało o 699,9 tys. sztuk i wyniosło 29,7 mln sztuk. Jest to miesięczna zmiana, którą można porównać prawie, że do całego pogłowia macior w Polsce.
Jak podaje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba loch w Chinach zmalała o 4,5 mln sztuk. Głównym powodem likwidacji tak dużej populacji loch był brak opłacalności produkcji oraz nowe regulacje środowiskowe. Ponadto w Chinach wybijane są stada świń ze względu na walkę z wirusem ASF.
Likwidacja pogłowia trzody chlewnej w Chinach odbywa się na ogromną skalę. Jak zauważyli eksperci z KZP-PTCH spowoduje to zwiększenie zamówień importowych wieprzowiny. Nie wiadomo jeszcze jakie to będą ilości.
Ich zdaniem eksporterzy z Unii Europejskiej już powinni rozpocząć starania o chiński rynek. Ulokowanie w Kraju Środka nadwyżki wieprzowiny będzie sprzyjać poprawie cen żywca wieprzowego w krajach unijnych, a tym samym w Polsce.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ