Pasze lecznicze. Nowe przepisy już od 2022 r.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-06-2020,15:10 Aktualizacja: 23-06-2020,15:13
A A A
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę terminu dostarczenia pierwszej partii paszy leczniczej. Branża wnioskuje o wydłużenie terminu o 4 dni. 
 
Pandemia koronawirusa i wywołana przez niego trudna sytuacja spowodowała, że przedstawiciele POLPIG na początku czerwca skierowali pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydłużenia terminu dostarczenia pierwszej partii paszy leczniczej z 3 do 7 dni.
 
Domagali się oni również dopuszczenia skanu zlecenia, na podstawie którego można rozpocząć produkcję i wysłać produkt gotowy do odbiorcy do czasu otrzymania oryginału zlecenia od lekarza weterynarii.
 
Glaesserella australis, nowa bakteria, Australia, atakuje płuca świń, ropnie płuc, upadki zwierząt, trzoda chlewna

Nowa bakteria atakuje płuca u świń

Naukowcy z Australii odkryli nowy szczep bakterii. Atakuje on świnie w wieku od 12 do 20 tygodni i powoduje zmiany chorobowe w płucach w wyniku, których niektóre zwierzęta padają.    Bakterię o nazwie Glaesserella australis...
MRiRW informuje, że z dniem 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej, zmieniające dotychczas obowiązujące rozporządzenie.
 
Rozporządzenie ustala jednolite zasady wytwarzania i wprowadzania do obrotu pasz leczniczych w całej Unii Europejskiej i będzie stosowane od 28 stycznia 2022 r. 
 
Do tego czasu zostaną wprowadzone działania legislacyjne, które mają dostosować polskie prawodawstwo do nowych wymogów. 
 
Według nich recepta na paszę leczniczą zachowuje ważność maksymalnie przez sześć miesięcy od daty wystawienia w przypadku zwierząt niewykorzystywanych do produkcji żywności innych niż zwierzęta futerkowe i trzy tygodnie w przypadku zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności i zwierząt futerkowych. 
 
W przypadku paszy leczniczej zawierającej przeciwdrobnoustrojowe weterynaryjne produkty lecznicze recepta zachowuje ważność przez maksymalny okres pięciu dni od daty wystawienia.
 
Ministerstwo informuje, że obecnie wiele wytwórni rozpoczyna produkcję pasz leczniczych po otrzymaniu zlecenia w wersji elektronicznej. 
 
Jednak taka pasza jest wydawana dopiero po otrzymaniu zlecenia w wersji papierowej. 
 
Obowiązujące aktualnie przepisy umożliwiają produkcję pasz leczniczych na tzw. "półkę". Oznacza to, że z reguły określony zapas pasz leczniczych gotowych do wydania znajduje się w magazynie wytwórni i nie ma konieczności rozpoczynania produkcji. 
 
W tym przypadku wydanie paszy leczniczej również odbywa się wyłącznie po dostarczeniu do wytwórcy zlecenia wystawionego przez lekarza weterynarii.
 
Pismo MRiRW znajdziesz TUTAJ.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA