Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje o niewielkim spadku cen w skupie tuczników. Trend ten obserwuje się zarówno w Polsce jak i w UE.
Krajowa ceny zakupu żywca wieprzowego w trzecim tygodniu lipca nieznacznie spadła. Była ona jednak wyraźnie niższa niż przed miesiącem i przed rokiem.
W dniach od 15 do 21 lipca w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW trzodę chlewną kupowano średnio po 7,13 zł za kg.
Cena ta była o 0,5% niższa niż przed tygodniem oraz o 5,5% niż przed miesiącem. Jednocześnie tuczniki w krajowych skupach były aż o 19% tańsze niż przed rokiem.
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 28 ognisko ASF u świń. Jest to zarazem 16 stado zakażone w województwie wielkopolskim. Ognisko ASF 2024/28, wybuchło w pobliżu miejscowości Luboń w województwie wielkopolskim w powiecie poznańskim...
Takie same trendy cenowe żywca wieprzowego obserwuje się w Unii Europejskiej. W trzecim tygodniu lipca, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, średnia cena zakupu świń rzeźnych klasy E ukształtowała się na poziomie 214,52 euro (około 921 zł) za 100 kg masy poubojowej schłodzonej.
Cena ta była zbliżona do uzyskanej w poprzednim tygodniu, ale odpowiednio o 3% i o 14% niższa niż przed miesiącem i rokiem.
Żywiec wieprzowy tej klasy w Polsce skupowano średnio po 218 euro (około 936 zł) za 100 kg. Był on o 1,6% droższy niż średnio w krajach Wspólnoty oraz o 22% niż w Niderlandach i o 18% niż w Danii. Cena ta była jednak o 1% niższa niż w Niemczech oraz o 3% niż w Hiszpanii.
W trzecim tygodniu lipca półtusze wieprzowe wyceniono na 10,39 zł za kg. Było to o 1% mniej niż tydzień wcześniej. Półtusze były jednocześnie o 5% tańsze niż przed miesiącem i o 19% niż przed rokiem.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ