Opłacalność produkcji trzody chlewnej spada w wyniku suszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-07-2018,12:00 Aktualizacja: 23-07-2018,11:01
A A A
Susza w Środkowej, Wschodniej i Północnej Europie spowodowała, że plony wszystkich zbóż ozimych, kukurydzy ziarnistej i słonecznika będą niższe. Ograniczy to dostępność własnych zbóż z przeznaczeniem na pasze dla trzody chlewnej, co może znacznie pogorszyć opłacalność produkcji.
 
Plony zbóż ozimych, kukurydzy i słonecznika w sezonie 2017/18 w Unii Europejskiej według MARS (Monitoring Agricultural ResourceS) w wyniku suszy będą niższe. Sytuacja ta głównie dotyczy Środkowej, Wschodniej i Północnej Europy.
 
Wysokie temperatury oraz deficyt opadów wpływały negatywnie na zboża ozime podczas kwitnienia oraz wypełniania ziarna. Niesprzyjające warunki pogodowe odnotowano w Szwecji, Danii, środkowej i północnej Polsce, na Łotwie, w Estonii i Finlandii. 
 
wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Rolnik miał dwie świnie. A w Polsce jest 166 ognisko ASF

Zasady bioasekuracji, ogrodzenie chlewni, a przede wszystkim świadomość niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą wirus ASF. Czego tym razem zabrakło? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że mamy kolejne, już 166 ognisko afrykańskiego pomoru świń w...
 
Na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii w wyniku suszy i upałów rośliny zimowe ograniczyły akumulację biomasy podczas etapu wypełniania ziarna i dojrzały wcześniej.
 
Z kolei w centralnych Włoszech i we Francji z powodu bardzo intensywnych opadów doszło do wylegania zbóż i zwiększonych strat w wyniku ataków ze strony szkodników oraz chorób.
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej we Francji szczególny niepokój budzi ziarno porażone grzybami. 
 
Według MARS plony pszenicy w bieżącym roku w Unii Europejskiej spadną do poziomu 5,59 t z ha, a w Polsce do 4,72 t z ha to o 3,7 proc. mniej niż przed rokiem. 
 
Plony kukurydzy na ziarno w UE spadną o 6,4 proc. do poziomu 7,35 t z ha, a w Polsce o 8,4 proc. i wyniosą 6,55 t na ha. Spowoduje to, że dostępność własnych zbóż z przeznaczeniem na pasze dla trzody chlewnej będą ograniczone, co pogorszy opłacalność tej gałęzi produkcji.  
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA