Ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF u dzików
Wirus ASF w Polsce szerzy się wolno i w ciągu dwóch lat przesunął się zaledwie o 33 km w głąb kraju. Jednak najczęściej odległość od granicy Białoruskiej nie przekracza 1-17 km.
Rozprzestrzenianie się choroby jest ściśle związane z gęstością populacji dzików. W związku z tym pod koniec marca rozpocznie się odstrzał sanitarny dzików, który będzie wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w woj. podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Jego celem będzie ograniczenie populacji tych osobników do 0,5 sztuki na km2 powierzchni.
Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie
- Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń w populacji dzików należy zaniechać polowań z nagonką oraz dokarmiania zwierząt. Odstrzał redukcyjny powinien być ukierunkowany na samice, za które myśliwy otrzyma 400 zł. W przypadku odstrzelenia samca będą wypłacane honoraria w wysokości 316 zł za sztukę – podczas konferencji poświęconej bioasekuracji tłumaczyła Marzena Nowacka, starszy specjalista ds. trzody chlewnej i koni z KPODR w Minikowie.
W strefie objętej ograniczeniami oraz w strefie buforowej należy również ograniczyć liczbę małych gospodarstw, w których jest poniżej pięciu świń oraz zlikwidować chlewnie nie przestrzegające zasad bioasekuracji.
Ważne jest także podnoszenie świadomości właścicieli zwierząt oraz poinformowanie o konsekwencji zapowietrzenia kraju wirusem ASF.
Chcesz wiedzieć więcej – zaprenumeruj.