Ognisko ASF w Rumunii. Wirus szerzy się w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-08-2017,10:00 Aktualizacja: 03-08-2017,10:01
A A A

Wirus ASF coraz bardziej intensywnie szerzy się w Europie Wschodniej. Jeszcze [pod koniec czerwca czeskie służby weterynaryjne poinformowały o pierwszych przypadkach tej choroby u dzików. Z kolei 31 lipca pierwsze ognisko wybuchło w Rumunii.

Wirus zaatakował świnie w Rumunii, analogicznie jak w Polsce w 2014 roku, w małym przyzagrodowym gospodarstwie rolnym, które utrzymywało w sumie cztery zwierzęta. 31 lipca Instytut Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Bukareszcie (Institutul de Diagnostic si Sanatate Animala - IDSA) potwierdził pierwsze ognisko ASF w tym kraju.

asf, wirus asf, martwe świnie, padlina

Wirus ASF może być roznoszony wraz z padliną

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchają regularnie co kilka dni. Pojawiają się one nawet w tych rejonach kraju w których wcześniej nie notowano przypadków tej choroby u dzików. Wirus ASF, który trafił do tych...

Gospodarstwo przyzagrodowe leży w okolicy miejscowości Satu Mare niedaleko granicy z Węgrami i Ukrainą. Mapę można zobaczyć tutaj. Chorobę stwierdzono po tym, jak padła jedna z czterech utrzymywanych tam świń. Trzy kolejne zostały poddane eutanacji.

Służby weterynaryjne Rumunii prowadzą obecnie postępowanie. Ma ono wyjaśnić jak wirus dostał się do tego kraju oraz zakaził świnie w gospodarstwie. Jego bliskość z Ukrainą może wskazywać na transmisję wirusa właśnie stamtąd.

Badacze i naukowcy z Hiszpanii, która również zmagała się z ASF-em, przedstawili w ubiegłym roku potencjalne drogi szerzenia się wirusa w Europie. Wzięli przy tym pod uwagę m. in. zagęszczenie populacji dzików a także gospodarstw utrzymujących świnie na kilometr kwadratowy w danym kraju czy odległość od najbliższych przypadków oraz ognisk ASF w innych krajach.

ASF, wirus ASF, przypadek choroby,

ASF - cztery kolejne przypadki u dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych czterech przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Nowe przypadki wystąpiły w woj. lubelskim.   ASF zabił trzy dziki i został...

Największe ryzyko transmisji wirusa ich zdaniem dotyczy Słowacji oraz Rumunii. W drugim przypadku jest ono związane z możliwością przejścia na jej terytorium zakażonych dzików z Ukrainy oraz Rosji.

Pojawienie się ogniska ASF w Rumunii a wcześniej przypadków ASF u dzików w Czechach jest zgodne z postawioną kilka lat temu przez Rosjan tezą, że wirus będzie się szerzył w Europie. Bliskość zakażonego gospodarstwa z granicą z Węgrami stwarza ogromne niebezpieczeństwo transmisji wirusa do tego kraju.

Wirus ASF do końca czerwca był obecny w czterech krajach Unii Europejskiej tj. na Litwie, w Polsce, na Łotwie i w Estonii. Przypadki u dzików w Czechach oraz ognisko w Rumunii zwiększa tę liczbę do sześciu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA