ASF blokuje eksport polskiej wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-06-2017,8:00 Aktualizacja: 18-06-2017,21:48
A A A
Afrykański pomór świń po ośmiu miesiącach przerwy znów wykryto w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W tym miesiącu w kraju stwierdzono kolejnych jedenaście ognisk wirusa ASF, co w rezultacie blokuje eksport wieprzowiny na rynki poza Unię Europejską.
 
Wirus ASF nie tylko dziesiątkuje populację dzików, ale również świń. Wystąpienie kolejnych jego przypadków u trzody chlewnej w Polsce blokuje eksport wieprzowiny na rynki poza Unią Europejską. Wszystko przez wysokie ryzyko przeniesienia choroby.
 
Polska aby mogła eksportować wieprzowinę poza kraje UE zgodnie z nowymi przepisami Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) musi czekać minimum 12 miesięcy od pojawienia się ostatniego ogniska.
 
asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

Ogniska ASF u świń domowych nr 33 i 34 potwierdzone

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Od ósmego do 18 czerwca wystąpiło ich 11, a w sumie już 34. Producenci świń, właściciele gospodarstw...
 - ASF znacząco zmienił kierunki eksportu krajowej wieprzowiny. Najbardziej ucierpiał handel z krajami Dalekiego Wschodu – w radiowej Jedynce skomentował Witold Choiński Prezes Związku Polskie Mięso.
 
Jednocześnie przypomina, że przed 2013 r. gdy wirus afrykańskiego pomoru świń nie występował jeszcze w Polsce ekspert na rynki trzecie stanowił niemal 50 procent, a jego wartość wynosiła około miliarda ośmiuset milionów złotych.
 
W wyniku wystąpienia nowych ognisk ASF, w resorcie rolnictwa utworzono grupę zadaniową do spraw łagodzenia skutków wirusa, której najważniejszym zadaniem jest ograniczenie ryzyka przenoszenia wirusa na kolejne gospodarstwa.
 
- Powstrzymanie wystąpienia kolejnych ognisk ASF to nadrzędny cel tego zespołu. Jest szansa powrotu na rynek chiński, ale informacje o kolejnych padłych zwierzętach mogą wpływać negatywnie na negocjacje - skomentował Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.
 
Oprócz ognisk w stadach trzody chlewnej, wirus ASF występuje w Polsce regularnie u dzików. Od 2014 roku stwierdzono 346 takich przypadków oraz 34 ogniska w świń. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA