Odszkodowanie za utylizację świń w ognisku ASF. Na co zwracać uwagę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-09-2018,10:00 Aktualizacja: 19-09-2018,9:54
A A A

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na pismo Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w sprawie opóźnień związanych z wypłatą odkodowania za likwidację ogniska ASF. Informuje w nim, że przed wydaniem decyzji administracyjnej o przyznaniu odszkodowania powiatowy lekarz weterynarii zobowiązany jest do ustalenia, czy nie ma przesłanek do odmowy jego wypłaty.

Ministerstwo rolnictwa informuje, że postępowanie w sprawie odszkodowania nie może być zawieszone do czasu wyjaśnienia sprawy. Zgodnie z przepisami organy inspekcji weterynaryjnej nie mają podstawy do wydawania decyzji o zawieszeniu wypłaty odszkodowania.

Powiatowy lekarz weterynarii może wydać decyzję o odszkodowaniu lub o odmowie jego przyznania w przypadku stwierdzenia uchybień.

trzoda chlewna, pogłowie świń, świnie, wieprzowina, asf w polsce

Pogłowie świń od wielu lat nie było tak niskie

Pogłowie trzody chlewnej w Niemczech w czerwcu zmniejszyło się w skali roku o 1,1 proc. do 26,89 mln szt. - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Oznacza to, że było najniższe od 2011 roku. Niewielkie spadki odnotowano też we Włoszech...

Decyzja administracyjna wydana przez powiatowego lekarza weterynarii w sprawie odszkodowania jest ostateczna.

Hodowcy, którzy otrzymali decyzję o odmowie przyznania odszkodowania i nie zgadzają się z tą decyzją mogą wnieść powództwo do właściwego sądu rejonowego.

Główny lekarz weterynarii wydał polecenie, aby zakończenie działań związanych z wyceną świń w ognisku ASF było dokumentowane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego stwierdzenia.

Informacja dotycząca oszacowanej wysokości kwoty ma być z kolei przekazywana do Głównego Inspektoratu Weterynarii za pośrednictwem właściwego wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Powiatowy lekarz weterynarii w sytuacji, w której posiada środki budżetowe do wypłaty odszkodowania powinien dokonać wszelkich starań, aby nastąpiła ona w ciągu 21 dni od dnia jego oszacowania.

asf w polsce, lubelszczyzna, Przemysław Czarnek, gmina Białopole

ASF. Wojewoda znosi restrykcje w kilku powiatach

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski zniósł obszary zapowietrzone i zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: parczewskiego, radzyńskiego, łukowskiego i lubartowskiego. Oznacza to, że zostają tam uchylone...

1. Niespełnieniem w gospodarstwach wymagań w zakresie bioasekuracji, takich jak:
- brak mat dezynfekcyjnych;
- brak wystarczającej ilości środków dezynfekcyjnych;
- brak zabezpieczenia utrzymywanych świń przed dostępem innych zwierząt;
- brak zabezpieczenia ściółki i paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących;

2. Niespełnieniem w gospodarstwach wymagań wynikających z przepisów w zakresie identyfikacji i rejestracji świń, takich jak:
- nieoznakowanie świń;
- rozbieżności pomiędzy liczbą świń stwierdzonych na miejscu w gospodarstwie a liczbą świń zgłoszonych w ARiMR;
- nieterminowego zgłaszania w ARiMR zdarzeń dotyczących świń;
- utrzymywania świń niezgłoszonych w ARiMR.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało również, że w jednym przypadku jako uzasadnienie odmowy wypłaty odszkodowania, wskazano wywiezienie przez właściciela gospodarstwa zwłok padłych świń do lasu.

ceny tuczników, żywiec wieprzowy, ASF, Belgia

Ceny tuczników w UE są niskie. A może być jeszcze gorzej

Podaż żywca wieprzowego na unijnym rynku z powodu obniżenia temperatury powietrza wzrosła, co wpłynęło na spadek cen. U naszego zachodniego sąsiada w 37. tygodniu tuczniki potaniały o 4 centy, co przełożyło się na ceny w większości państw...

Co jeśli inspekcja weterynaryjna nie informuje hodowców o terminach i sposobie zakończenia postępowania w przedmiocie odszkodowań za zabite świnie? Ministerstwo wyjaśnia co należy zrobić.

"Posiadacz świń jest stroną w postępowaniu administracyjnym w sprawie odszkodowania za świnie zabite w związku z likwidacją ogniska ASF. W związku z powyższym ma on prawo do wglądu w akta sprawy na każdym etapie prowadzonego postępowania administracyjnego oraz prawo do wniesienia ponaglenia do właściwego wojewódzkiego lekarza weterynarii, jeżeli prowadzone postępowanie jest przewlekłe. Ponadto, obowiązujące w Polsce przepisy prawa administracyjnego nie przewidują informowania strony o terminie zakończenia postępowania" czytamy w piśmie ministerstwa przesłanym do związku.

KZP-PTCH pyta więc, czy tym wypadku inspekcja weterynaryjna nie powinna działać w trybie art. 36. kodeksu postępowania administracyjnego, który brzmi następująco:

"O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia".

Pismo ministerstwa rolnictwa nadesłane w odpowiedzi na pytanie KZP-PTCH można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA