ASF. Wojewoda znosi restrykcje w kilku powiatach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2018,14:20 Aktualizacja: 18-09-2018,14:22
A A A

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski zniósł obszary zapowietrzone i zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: parczewskiego, radzyńskiego, łukowskiego i lubartowskiego.

Oznacza to, że zostają tam uchylone obowiązujące do tej pory zakazy m.in. wwozu i wywozu świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Rozporządzenie dotyczy kilkudziesięciu miejscowości - informuje "Dziennik Wschodni".

przypadek ASF, wirus ASF, afrykański pomór świń w Belgii, martwe dziki

ASF w sercu Europy. Sąsiedzi Belgii biją na alarm

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w Belgii. Wstępne doniesienia mówiły o dwóch zakażonych dzikach. Portal Pig Progress podał jednak, że w oficjalnym raporcie który trafił do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt...

W tych miejscach nie obowiązują już ponadto zakazy związane m.in. z transportem świń po drogach publicznych lub prywatnych. Decyzją wojewody zniesiono też zakaz organizacji wystaw i targów oraz polowań zbiorowych o odłowów zwierząt.

W związku z ASF na terenie obwodów obejmujących miasto Świdnik i gminę Mełgiew w powiecie świdnickim ma zostać odstrzelonych 25 dzików. Myśliwi mają zabić zwierzęta do 28 lutego 2019 roku w ramach odstrzału sanitarnego. Podobny odstrzał zarządził powiatowy lekarz weterynarii w Hrubieszowie na terenie powiatu hrubieszowskiego.

Od początku stycznia 2018 r. do minionego wtorku na terenie województwa lubelskiego służby weterynaryjne odnotowały już 75 ognisk ASF u świń i 823 przypadki u dzików. Ostatnio badania potwierdziły, że chora była nawet jedyna świnia utrzymywana w gospodarstwie w gminie Białopole (powiat chełmski).

Wcześniej wykryto zaś ognisko choroby na terenie gminy Spiczyn (powiat łęczyński), w gospodarstwie, w którym były trzymane 23 świnie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA