Odstrzał dzików podczas żniw. Skuteczny sposób walki z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-08-2018,11:20 Aktualizacja: 21-08-2018,11:20
A A A
Skuteczną redukcję populacji dzików można prowadzić na wzór metody polowań wykorzystywanej w Niemczech. Polega ona między innymi na wykonywaniu spontanicznych polowań podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych.
 
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie działa tak szybko, aby poprzez kolejne zarażenia populacja dzików redukowała się samoczynnie do poziomu umożliwiającego jego wyciszenie w środowisku. 
 
Dlatego głównym sposobem ograniczającym rozprzestrzenianie się choroby jest odstrzał sanitarny dzików, który ograniczy ich populację. Jednak nie jest to rzeczą łatwą. Oprócz wiedzy i zaangażowania myśliwych dużą rolę odgrywają obowiązujące przepisy. 
 
asf w polsce, walka z asf w polsce, warmia i mazury, powiat braniewski, Pochwałki

Tak dużej hodowli ASF jeszcze na Warmii nie spustoszył

Wykryto 10. ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował w poniedziałek wojewódzki lekarz weterynarii. Obecność tego wirusa stwierdzono w gospodarstwie w Pochwałkach, gdzie hodowano 1397 świń....
W opinii specjalistów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w przypadku polowań na dziki racjonalne byłoby wprowadzenie dodatkowych ułatwień lub czasowe zawieszenie niektórych obowiązujących przepisów, co pozwoliłoby na skuteczną walkę z wirusem ASF.
 
Ich zadaniem należy wprowadzić spontaniczne polowania na dziki podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych podobnie jak ma to miejsce w Niemczech. Aby to umożliwić trzeba znieść obowiązek zgłaszania polowań zbiorowych do władz lokalnych na 14 dni przed ich terminem. 
 
Na wzór Niemiecki warto jest również prowadzić polowania z pojazdów mechanicznych lub zaczepionych do niech przyczep oraz wyposażyć myśliwych w celowniki optyczne o krotności większej niż 3.
 
Jak podkreślają eksperci mało racjonalny wydaje się również obowiązek przechowywania tusz dzików w chłodniach w strefach ASF. Po pobraniu próbek do badań w kierunku ASF powinny być one niezwłocznie utylizowane.
 
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA