Tak dużej hodowli ASF jeszcze na Warmii nie spustoszył

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2018,15:05 Aktualizacja: 21-08-2018,13:58
A A A

Wykryto 10. ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował w poniedziałek wojewódzki lekarz weterynarii. Obecność tego wirusa stwierdzono w gospodarstwie w Pochwałkach, gdzie hodowano 1397 świń.

Z komunikatu Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wynika, że wystąpienie nowego ogniska ASF zostało potwierdzone badaniem próbek pobranych od padłych zwierząt, wykonanym przez laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

asf, afrykański pomór świń, dania, niemcy, ogrodzenie na granicy z niemcami

Boją się ASF. Będzie płot na granicy

Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium, co ma zapobiec szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Duńska...

Jak poinformowały służby weterynaryjne, w gospodarstwie w miejscowości Pochwałki w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim wdrożono już procedury związane z likwidacją choroby. Hodowano tam 1397 świń - to największa hodowla trzody w regionie, w której wykryto chorobę.

To już 10. przypadek afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach.

Pierwsze w regionie ognisko choroby wykryto w czerwcu w gospodarstwie w Posadach w powiecie braniewskim. W województwie stwierdzono też 187 przypadków wirusa u dzików.

Wirusa ASF wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Dotychczas odnotowano 199 ognisk u trzody chlewnej w pięciu województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim oraz 2 tys. 680 przypadków ASF u dzików w czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA