Ocena rozdrobnienia paszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
29-01-2017,19:30 Aktualizacja: 30-01-2017,7:35
A A A

Stopień rozdrobnienia - grubo albo drobno mielone - ma duże znaczenie, i to nie tylko przy naszej porannej kawie. Mielenie ziarna jest ważne w produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt gospodarskich, a szczególnie świń, ponieważ wielkość cząstek ziaren zbóż wpływa na jej strawność i efektywność wykorzystania. 

Nowe badanie przeprowadzone na Kansas State University pokazuje, że komercyjne laboratoria oraz producenci zwierząt, którzy we własnym zakresie mierzą stopień rozdrobnienia paszy, mogą skrócić czas pomiaru próbki z 15 do 10 minut, uzyskując taki sam wynik - wszystko dzięki wprowadzeniu kilku zmian do procedury pomiarowej.

odbudowa pogłowia loch, opłacalność produkcji, Chiny

Produkcja tuczników w Chinach się opłaca

Cena żywca wieprzowego w Chinach wynosi około 10,50 zł za kg. Mimo wysokich kosztów paszy oraz niskiej efektywności produkcji chińscy farmerzy na tuczniku zarabiają ponad 400 zł – informuje Krajowy Związek Pracodawców...
- Zboża stanowią znaczący ilościowo i kosztowo składnik dawek pokarmowych dla zwierząt gospodarskich - wyjaśnia Charles Stark, adiunkt w Katedrze Nauk o Zbożach i Przemysłu Zbożowego na Kansas State University.

Wielkość cząstek zmielonych zbóż wpływa na strawność paszy i efektywność jej wykorzystania, mieszalność i podatność na granulowanie, więc okresowa ocena stopnia rozdrobnienia jest niezbędnym elementem kontroli jakości w procesie produkcji pasz.

Z tego właśnie powodu Charles Stark oraz inni naukowcy z KSU, a także specjaliści, zalecają przeprowadzanie rutynowych ocen procesu mielenia, w młynie młotkowym albo walcowym, służących do pomiaru wielkości rozdrobionych cząstek.

Koszt oprzyrządowania koniecznego do wykonywania takich pomiarów oscyluje wokół 5 tys. dolarów lub nawet jest wyższy, więc większość producentów w stanie Kansas wysyła próbki zbóż do komercyjnych laboratoriów albo do laboratorium na KSU.

trzoda chlewna, producenci tuczników, hodowcy trzody chlewnej, świnie

Rekompensaty dla producentów trzody chlewnej

Producenci bydła i trzody chlewnej w Unii Europejskiej na mocy rozporządzenia z 8 września mają otrzymać pomoc w wysokości 350 mln euro. Polsce na podstawie kursu z 31 sierpnia przypadło 98 689 872,6 złotych. Państwa członkowskie mogą przyznać...
W trakcie procedury pomiarowej próbki przechodzą przez szereg sit, zaczynając od grubych. Urządzenie poprzez wytrząsanie i opukiwanie sprawia, że ziarna przesuwają się w dół poprzez sita o coraz drobniejszych oczkach do momentu, gdy oko sita jest mniejsze niż najmniejsza cząstka w próbce. Drobne sita pozwalają odseparować cząstki o wielkości około 53 mikronów.

Doktor Stark przedstawił nowe, oparte na badanach zalecenia na niedawnym wydarzeniu KSU Swine Day 2016, które odbyło się w Manhattan, a także w nowej publikacji zatytułowanej "Evaluating Particle Size of Feedstuffs".

Nowe zalecenia dotyczące przepuszczania pasz przez sito celem pomiaru wielkości cząstek mają zastosowanie do wstrząsarek do sit, mieszadeł do sit, takich jak gumowe kule albo szczotki, substancji rozpraszających lub upłynniających, np. dwutlenku krzemu, oraz do trwającego 10 minut cyklu przesiewania.

trzoda chlewna, pogłowie, opłacalność produkcji

To będzie trudny rok dla producentów trzody chlewnej

Producenci i hodowcy trzody chlewnej z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) są zachęcani do zmiany profilu swoich gospodarstw. W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziano nawet specjalne dopłaty dla chętnych - informuje...
- To procedura odmienna od tego, co wykonuje się w wielu laboratoriach - wyjaśnia Charles Stark, która została już wdrożona w KSU Swine Lab. Do niedawna proces analityczny zwykle polegał na trwającym 10 lub 15 minut przesiewaniu i często nie uwzględniał stosowania mieszadeł ani substancji upłynniających.

Badanie z KSU wskazuje, że 10-minutowe przesiewanie jest wystarczające, jeśli laboratorium zastosuje mieszadła i substancję rozpraszającą.

Bez nich bowiem dochodzi do osadzania się materiału na sitach, co uniemożliwia przesuwanie się cząstek i sprawia, że wyniki są mniej dokładne niż być powinny.

Wyniki badania dowodzą, że cykle 10- i 15-minutowe z użyciem mieszadeł są praktycznie identyczne, więc dr Stark oraz inni specjaliści z KSU są zdania, że 10 minut z mieszadłami i substancją upłynniającą (przeciwzbrylającą) powoli uzyskać potrzebne wyniki.

- Przy różnych metodach znajdujących zastosowanie w przemyśle i komercyjnych laboratoriach trzeba wiedzieć, w jaki sposób laboratorium, z którego usług się korzysta, przeprowadza pomiary, a włączenie do procedury mieszadeł i substancji upłynniającej sprawi, że wyniki będą dokładniejsze - dodaje Charles Stark.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA