Trouw Nutrition Polska zorganizowała konferencję poświęconą tematyce dobrostanu i zdrowia trzody chlewnej. Spotkanie odbyło się w listopadzie w Zamku w Gniewie na Pomorzu.
Utrzymywanie loch w kojcach wolnostanowiskowych i ograniczenie stosowania antybiotyków w odchowie prosiąt. To główne tematy konferencji zorganizowanej przez Trouw Nutrition Polska w Zamku w Gniewie.
Ceny prosiąt w ostatnim w tygodniowych wciąż pozostawały na stabilnym poziomie. Jedynie w przypadku zwierząt importowanych z Danii odnotowano niewielkie korekty notowań. Prosięta w wadze 30 kg w Polsce importowane z Danii, w ubiegłym, czyli 47....
Firma Trouw Nutrition 21 i 22 listopada zorganizowała konferencję poświęconą zagadnieniom związanym z dobrostanem i zdrowiem trzody chlewnej. Spotkanie rozpoczął Marcin Soroczyński, Dyrektor Sektora Trzoda w Trouw Nutrition Polska.
Wolnostanowiskow system utrzymywania loch karmiących przedstawiła Vivi Aarestrup Moustsen, PhD, SEGES z Danii. Podkreśliła ona, że według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) powierzchnia wolnostanowiskowego kojca porodowego powinna wynosić przynajmniej 7,8 m2, a według rekomendacji Niemieckiej powierzchnia ta może być mniejsza o 1,3 m2.
Jednak zdaniem ekspertki ważniejsze od powierzchni kojca jest jego odpowiednie zaprojektowanie, tak aby lochy czuły się swobodnie i mogły bez problemu wyciągnąć kończyny podczas odpoczynku.
O wprowadzaniu loszek do stada opowiedział Oleksandr Vasyuta, Nutrimin grupa Nutreco z Danii. Jego zdaniem loszki powinny być kryte w wieku 215-232 dni w drugiej lub trzeciej rui, co przekłada się na wielkość macicy oraz liczbę owulujących komórek.
Cena tuczników w Niemczech w kolejnym tygodniu pozostanie na niezmienionym poziomie. Rekomendowane notowania na ostatniej sesji VEZG wyniosły 1,92 euro za kg za tuszę o zawartości mięsa 57% (8,33 zł). Notowania tuczników w Polsce...
Natomiast przyrosty loszek powinny wynosić około 800 g na dobę, co przekłada się na prawidłową budowę szkieletu oraz na odpowiednie zgromadzenie rezerw fosforu i wapnia.
Żywienie prosiąt w oparciu o naukę - Kinetio Model omówił Maciej Woźniak z Trouw Nutrition Polska. Jak podkreślił ekspert program Kinetio Model umożliwia odchów prosiąt bez dodatku tlenku cynku i antybiotyków. Jednocześnie model ten ogranicza śmiertelność prosiąt, zmniejsza potrzeby ich leczenia i zwiększa zdrowotność zwierząt w tuczu oraz poprawia ich przyrosty i wykorzystanie paszy.
Podczas spotkania lek. wet. Wojciech Bukała, specjalista chorób trzody chlewnej z MSD opowiedział o ograniczeniu zużycia paszy oraz zmniejszeniu zużycia antybiotyków dzięki technologii IDAL, a ekspertka z Holandii Evelien van Donselaar z Trouw Nutrition omówiła efekty działania mikotoksyn u świń oraz zarządzanie tym ryzykiem.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ